در برخی از افراد بینی کج بوده و به یک طرف مایل می باشد که این امر زیبایی ظاهر آن را تحت تاثیر قرار می دهد. جراحی بینی کج که به شکلی بسیار ماهر توسط دکتر علی توسلی ، بهترین  جراح بینی بابل انجام می گیرد، تکنیکی است که جراحان بینی برای برطرف کردن این مشکل و در نتیجه ایجاد تقارن در بینی به کار می گیرند. بینی به دلیل برجسته بودن و قرارگیری در مرکز صورت تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره داشته، زیبایی و جذابیت سایر اجزای صورت را تحت الشعاع قرار می دهد؛ از همین رو در صورتی که بینی نامتقارن و کج باشد، موجب نازیبایی فرد می شود. بینی یک ساختار تقریباً هرمی شکل و سه بعدی دارد که در برخی از افراد این هرم کج و دچار انحراف می باشد که چنین شرایطی موجب کج به نظر رسیدن بینی می شود.

 

جراحی بینی کج

 

آیا کجی تیغه بینی نیز با جراحی بینی کج درمان می شود؟

در برخی موارد فقط ظاهر بینی کج می باشد که با جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی قابل رفع است اما در برخی موارد دیگر علاوه بر کجی ظاهری، تیغه وسط بینی نیز دچار کجی می باشد که در این صورت فرد علاوه بر رفع مشکلات ظاهری توسط جراحی زیبایی باید انحراف تیغه بینی و مشکلات تنفسی ناشی از آن را نیز برطرف نماید. رفع مشکل کجی تیغه بینی توسط جراحی را سپتوپلاستی و جراحی همزمان رینوپلاستی با سپتوپلاستی را در اصطلاح سپتورینوپلاستی گویند.

دلایل کجی بینی چست؟

همانطور که گفتیم بینی در مرکز صورت قرار داشته و برجسته است؛ همین امر موجب می شود تا بینی بیشتر از سایر اعضای صورت در معرض ضربه و آسیب باشد. یکی از دلایل اصلی کجی بینی ، ضربه در اثر ورزش های رزمی همچون بوکس و تصادفات می باشد. همچنین کجی بینی ممکن است مادرزادی باشد. در برخی موارد بینی نوزاد هنگام عبور از کانال زایمان تحت فشار قرار گرفته و دچار کجی می شود یا به عنوان مثالی دیگر، بیماری سفلیس نیز ممکن است موجب کجی و انحراف بینی نوزاد شود.

جراحی بینی کج چگونه انجام می شود؟

  • ابتدا پزشک جلسه مشاوره ای را برای بیمار ترتیب داده، وضعیت سلامت او را مورد سنجش قرار داده و به معاینه بینی فرد می پردازد.
  • در این جلسه مشخص می شود که رفع مشکل بیمار فقط با عمل زیبایی بینی برطرف می شود یا به سپتوپلاستی نیز نیاز خواهد داشت.
  • سپس مواردی که باید پیش و پس از جراحی رعایت نماید به او توضیح داده شده، روز جراحی و زمان دقیق جراحی نیز برای او مشخص می گردد.
  • در روز جراحی بیمار ابتدا تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته، سپس جراح با استفاده از ابزار مخصوص برش هایی را به منظور جدا کردن پوست از ساختار بینی ایجاد نموده و به رفع مشکلات موجود در ساختار بینی می پردازد.
  • در نهایت پوست به جای خود بازگشته و با بخیه ثابت می شود.