در برخی از افراد بینی کج بوده و به یک طرف مایل می باشد که این امر زیبایی ظاهر آن را تحت تاثیر قرار می دهد. جراحی بینی کج که به شکلی بسیار ماهر توسط دکتر علی توسلی ، بهترین  جراح بینی بابل انجام می گیرد، تکنیکی است که جراحان بینی برای برطرف کردن این مشکل و در نتیجه ایجاد تقارن در بینی به کار می گیرند. بینی به دلیل برجسته بودن و قرارگیری در مرکز صورت تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره داشته، زیبایی و جذابیت سایر اجزای صورت را تحت الشعاع قرار می دهد؛ از همین رو در صورتی که بینی نامتقارن و کج باشد، موجب نازیبایی فرد می شود. بینی یک ساختار تقریباً هرمی شکل و سه بعدی دارد که در برخی از افراد این هرم کج و دچار انحراف می باشد که چنین شرایطی موجب کج به نظر رسیدن بینی می شود.

 

جراحی بینی کج

 

عوامل موثر در کجی بینی

قبل از بررسی گزینه های درمانی مناسب برای رفع این مشکل، اولین و مهم ترین قدم این است که بدانید چه چیزی باعث کج شدن بینی می شود. دو نوع اصلی بینی کج وجود دارد.

یک نوع آن به دلیل مشکلی در سیستم پیچیده استخوان ها، غضروف ها و بافت هایی است که بینی شما را تشکیل می دهند.این مورد ممکن است در نتیجه یکی از عوامل زیر بروز کند :

 • بروز نواقص در هنگام تولد فرد
 • وقوع حوادث،تصادفات و صدمات، مانند شکستگی بینی
 • جراحی روی بینی شما که موفق نبوده و باعث کج شدن بینی شده است
 • عفونت های شدید
 • تومورها

بسته به علت کج شدن، بینی ممکن است به سه حالت منحرف و نمایان شود : به شکل C ، S و یا I.

اما نوع دیگر و دوم کجی بینی ناشی از انحراف تیغه بینی است. سپتوم دیواره داخلی است که مجرای بینی چپ و راست شما را از یکدیگر جدا می کند. اگر سپتوم انحرافی یا کجی دارید، به این معنی است که این دیوار به یک طرف متمایل شده و تا حدی یک طرف بینی شما را مسدود می کند. در حالی که برخی از افراد با انحراف سپتوم متولد می شوند، برخی دیگر به دنبال آسیب دیدگی دچار انحراف تیغه می شوند.

انحراف تیغه بینی علاوه بر اینکه باعث کج به نظر رسیدن بینی شما می شود ، می تواند ریسک ها و خطرات زیر را هم برای شما به دنبال داشته باشد تا کاندید جراحی بینی کج شوید. این موارد شامل :

 • خونریزی بینی
 • تنفس بلند و صدا دار خصوصا در زمان استراحت
 • مشکل در خوابیدن به یک طرف وگاها رینوسینوزیت راجعه.

پیش از اینکه تصمیمی برای درمان و رفع مشکل کجی بینی خود اتخاذ کنید، حتما با پزشک صحبت کرده و به صورت حضوری معاینه شوید تا علاوه بر مشورت گرفتن از یک فرد فرد متخصص و ماهر در این حوزه ، دلیل و علت بروز این مشکل را متوجه شوید. چون فهمیدن علت بروز بیماری ، اولین قدم در حل مشکل است و می تواند فرایند درمانی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

اقدامات قبل از جراحی بینی کج

مانند هر عمل جراحی دیگری ، آمادگی قبل از جراحی بینی کج برای دستیابی به بهترین نتیجه حائز اهمیت است. در این مقاله، راهنمای گام به گامی را برای اقدامات قبل از جراحی بینی کج ارائه می دهیم :

مشاوره با جراح و انجام آزمایشات : اولین قدم مهم، مشورت با یک جراح پلاستیک یا گوش و حلق و بینی دارای مجوز و باتجربه در جراحی بینی کج است. در طول این مشاوره، جراح سابقه پزشکی شما را بررسی می کند، بینی شما را معاینه می کند و با شما در مورد اهداف و انتظاراتتان از جراحی صحبت می کند. جراح همچنین در مورد روش جراحی، خطرات و عوارض احتمالی و روند بهبودی با شما صحبت خواهد کرد. جراح ممکن است قبل از جراحی، آزمایش خون یا سایر آزمایشات را برای ارزیابی وضعیت سلامتی شما تجویز کند.

مصرف داروها : جراح شما لیستی از داروهایی را که باید قبل از جراحی مصرف یا از مصرف آنها خودداری کنید به شما ارائه می دهد. این داروها ممکن شامل داروهای رقیق کننده خون ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و مکمل های گیاهی باشد.

ترک سیگار و رژیم غذایی : سیگار کشیدن می تواند روند بهبودی را مختل کند و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. جراح شما به شما توصیه می کند که حداقل 6 هفته قبل از جراحی و 6 هفته بعد از آن سیگار را ترک کنید. همچنین جراح ممکن است به شما توصیه کند که چند روز قبل از جراحی از رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی پیروی کنید.

روز جراحی : در روز جراحی ، لباس های راحت و گشاد بپوشید. آرایش و عطر نزنید و جواهرات خود را در خانه بگذارید. از خوردن و آشامیدن حداقل 6 ساعت قبل از جراحی خودداری کنید. بهتر است استحمام در شب یا صبح قبل از عمل جراحی داشته باشید، آقایان نیز حتما اصلاح صورت داشته باشند.

آیا کجی تیغه بینی نیز با جراحی بینی کج درمان می شود؟

در برخی موارد فقط ظاهر بینی کج می باشد که با جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی قابل رفع است اما در برخی موارد دیگر علاوه بر کجی ظاهری، تیغه وسط بینی نیز دچار کجی می باشد که در این صورت فرد علاوه بر رفع مشکلات ظاهری توسط جراحی زیبایی باید انحراف تیغه بینی و مشکلات تنفسی ناشی از آن را نیز برطرف نماید. رفع مشکل کجی تیغه بینی توسط جراحی را سپتوپلاستی و جراحی همزمان رینوپلاستی با سپتوپلاستی را در اصطلاح سپتورینوپلاستی گویند.

دلایل کجی بینی چست؟

همانطور که گفتیم بینی در مرکز صورت قرار داشته و برجسته است؛ همین امر موجب می شود تا بینی بیشتر از سایر اعضای صورت در معرض ضربه و آسیب باشد. یکی از دلایل اصلی کجی بینی ، ضربه در اثر ورزش های رزمی همچون بوکس و تصادفات می باشد. همچنین کجی بینی ممکن است مادرزادی باشد. در برخی موارد بینی نوزاد هنگام عبور از کانال زایمان تحت فشار قرار گرفته و دچار کجی می شود یا به عنوان مثالی دیگر، بیماری سفلیس نیز ممکن است موجب کجی و انحراف بینی نوزاد شود.

جراحی بینی کج چگونه انجام می شود؟

 • ابتدا پزشک جلسه مشاوره ای را برای بیمار ترتیب داده، وضعیت سلامت او را مورد سنجش قرار داده و به معاینه بینی فرد می پردازد.
 • در این جلسه مشخص می شود که رفع مشکل بیمار فقط با عمل زیبایی بینی برطرف می شود یا به سپتوپلاستی نیز نیاز خواهد داشت.
 • سپس مواردی که باید پیش و پس از جراحی رعایت نماید به او توضیح داده شده، روز جراحی و زمان دقیق جراحی نیز برای او مشخص می گردد.
 • در روز جراحی بیمار ابتدا تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته، سپس جراح با استفاده از ابزار مخصوص برش هایی را به منظور جدا کردن پوست از ساختار بینی ایجاد نموده و به رفع مشکلات موجود در ساختار بینی می پردازد.
 • در نهایت پوست به جای خود بازگشته و با بخیه ثابت می شود.

عوارض جراحی بینی کج

تحقیقات نشان می دهد که جراحی بینی یک درمان بسیار موفق برای کجی بینی است. مانند سایر جراحی ها، جراحی بینی نیز خطراتی را به همراه دارد، از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • خون ریزی
 • عفونت
 • واکنش به بیهوشی
 • باقی ماندن جای زخم
 • مشکل در تنفس از طریق بینی
 • بی حسی دائمی در اطراف بینی
 • در داخل یا اطراف بینی درد یا تورم مداوم
 • سوراخ در سپتوم

این موارد همگی تنها احتمالات هستند ، شما با انتخاب جراحی ماهر و رعایت مراقبت های قبل و بعد از عمل خود ، می توانید درصد این احتمالات را بسیار کمتر کنید.

بینی کج رینوپلاستی فانکشنال

رینوپلاستی فانکشنال ، عملکردی مشابه جراحی زیبایی بینی است. با این حال، پزشک جراحی بینی کج را برای اصلاح مشکلات عملکردی مانند مشکلات تنفسی اقدام به جراحی می کند . در این نوع جراحی هدف طبیعی تر شدن ظاهر و تنفس بیمار است به زبانی دیگر درمان در کنار زیبایی.

جراحی سیپتوپلاستی بینی کج

در حالی که رینوپلاستی روی قسمت بیرونی بینی تمرکز می کند، سپتوپلاستی ، سپتومی را که در داخل بینی قرار دارد ، ثابت می کند . طی جراحی بینی کج با تغییر شکل دیواره بین مجاری بینی ، می توان به صاف کردن بینی کمک کرد. اگر به دلیل انحراف سپتوم بینی کجی دارید، پزشک احتمالاً سپتوپلاستی را توصیه می کند.علاوه بر صاف کردن بینی، سپتوپلاستی می تواند انسداد راه هوایی بینی ناشی از انحراف تیغه بینی را نیز برطرف کند. نشانه های بینی کج :

 • بینی ظاهری کج یا نامتقارن دارد
 • مشکل در تنفس از طریق بینی
 • ترشح مخاط از بینی شما
 • احساس می کنید که یک یا هر دو مجرای بینی شما مسدود شده است
 • خونریزی بینی
 • تنفس بلند
 • مشکل در خوابیدن به یک طرف

کج شدن بینی بعد از عمل

کاملا طبیعی است که طی دوره ریکاوری پس از عمل ، نوک بینی فرد با توجه به از بین نرفتن کامل التهاب ، دچار کجی موقت شود و کمی نا متقارن به نظر رسد. از این رو ، این پروسه کاملاً طبیعی است و در صورتی که نواحی مختلف بینی فردی با سرعت ‌های متفاوت بهبود ‌یابد ، عدم تقارن در فرم بینی به چشم می خورد. کجی بینی پس از این فرایند زیبایی ممکن است به جهت تفاوت در موقعیت غضروف ، تفاوت در ضخامت پوست سمت راست و چپ بینی و غیره باشد. با سرعت بهبود در قسمت های دیگر بینی ، در عرض شش ماه تا یک سال ، نتیجه کامل بینی مشاهده می شود. پس از پایان این دوره با آشکار شدن باقیمانده عناصر کج بینی ، در صورتی که اصلاح آن مورد نیاز بود ، بهتر است این پروسیجر توسط بهترین پزشک جراحی بینی کج صورت گیرد.