به توده های نرم رشد یافته که غیرسرطانی و بدون درد نیز می باشند و در سینوس ها یا آستر مجاری بینی افراد ایجاد می شوند، پولیپ بینی می گویند. این توده ها از نظر ظاهری شبیه به خوشه های انگور یا قطره اشک بوده و منشاء ایجاد آن ها التهاب مزمن می باشد. پولیپ ها با برخی ناهنجاری های ایمنی خاص، حساسیت دارویی، آلرژی، عفونت برگشتی و آسم مرتبط هستند. یکی از روش های درمان این عارضه انجام عمل جراحی می باشد که دکتر علی توسلی ، سال هاست که به شکل حرفه ای در این حوزه مشغول هستند.  سابقه درخشان ایشان در این سبک جراحی های بینی و رضایت بیماران سابق را می توانند در انتخاب بهترین جراح بینی بابل به شما کمک کند. افرادی که این عمل جراحی را انجام داده اند باید بدانند که پس از درمان باید نکات مراقبتی تحت عنوان مراقبت های بعد از پولیپ بینی را رعایت کنند تا پس از آن دچار عارضه ای جدی تر نشوند و پولیپ مجدداً باز نگردد. در ادامه این مقاله ما به بیان این نکات مراقبتی خواهیم پرداخت ، پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید و مطالب را با دقت مطالعه کنید.

 

مراقبت های بعد از پولیپ بینی

 

 • خونریزی بعد از جراحی 

اینکه به مدت 3 تا 5 روزبعد از عمل در دوره بهبودی و مراقبت های بعد از پولیپ بینی مقداری خونریزی داشته باشید امری کاملاً طبیعی است، این امر همچنین پس از شستشوی سینوس ها بسیار شایع تر می باشد. در صورتی که دچار خونریزی پیوسته هستید اقدام به مایل کردن سر به سمت عقب نموده و به ملایمت از راه بینی نفس بکشید. خودداری از فین کردن ضروری بوده اما مالش دادن بینی با دستمال بلامانع می باشد. در صورت متوقف نشدن خونریزی، لازم است تا از اسپری افرین بهره بگیرید. در بیشتر موارد چند بار اسپری کردن موجب توقف خونریزی می شود. چنانچه خونریزی با انجام اقدامات گفته شده متوقف نشد می توانید با پزشک خود تماس حاصل نمایید.

 • درد بعد از عمل 

یکی از مواردی که باید طی چند روز ابتدایی بعد از عمل پولیپ انتظارش را داشته باشید، مقداری درد و فشار بینی و سینوسی است. در بیشتر موارد این درد و فشار با مصرف تیلنول بسیار قوی تسکین می یابد. افراد باید توجه داشته باشند که از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی که منجر به خونریزی بینی می شوند مانند موترین،آسپرین و ادویل برای تسکین درد استفاده نکنند. چنانچه مصرف تیلنول برای کنترل و تسکین درد موثر واقع نشد لازم است تا از مسکن هایی که پزشک برای تان تجویز کرده است استفاده کنید.

 • خستگی بعد از عمل جراحی 

احساس خستگی، از جمله عوارض ناشی از جراحی  است که با انجام نکات مراقبت های بعد از پولیپ بینی به مرور زمان از بین خواهد رفت. از همین رو بیماران شاغل باید به منظور گذراندن دوران بهبودی و ریکاوری، از محل کار خود حدود 7 روز مرخصی بگیرند. البته افراد باید به این نکته توجه کنند که ویژگی های بدنی هر فرد با دیگری متفاوت می باشد. به همین دلیل ممکن است برخی زودتر و برخی دیرتر توانایی بازگشت به محل کارشان را داشته باشند.

 

 

 • ترشح بینی و گرفتگی آن

تجربه ترشح و گرفتگی بینی نیز در چند هفته ابتدایی پس از عمل، امری بسیار طبیعی است. مجاری تنفسی و بینی شما بعد از حدود 1 ماه و حتی کمتر ( 2 هفته ) به حالت طبیعی و نرمال خود باز می گردد.

 • ویزیت های پس از عمل 

یکی از مهم ترین نکات در مراقبت های بعد از پولیپ بینی انجام ویزیت های دوره ای در زمان مناسب می باشد. پس از جراحی پزشک اقدام به برنامه ریزی چندین ویزیت برای شما می کند. بینی و سینوس ها در طول این ویزیت ها از خون و مایعاتی که از جراحی باقی مانده اند پاک می شوند. این ویزیت ها از جهت اینکه در فرآیند بهبود تاثیر زیادی دارند بسیار حائز اهمیت هستند. از آنجا که پاک کردن بینی و سینوس ها امری دردناک است، توصیه می شود تا حدود 45 دقیقه قبل از ویزیت اقدام به مصرف داروی مسکن نمایید.

نکات تکمیلی مراقبت های بعد از درمان پولیپ بینی :

 • به گفته بهترین جراح بینی بابل ، بعد از جراحی ممکن است کمی احساس درد و ناراحتی داشته و اذیت شوید ؛ اما می توانید به راحتی و با استفاده از مسکن هایی که دکتر توسلی برای شما در نظر گرفته و تجویز کرده است ، به راحتی درد را تحمل کنید. توجه داشته باشید که بهتر است تنها از داروهایی که پزشک تجویز کرده استفاده کنید. برخی از داروهایی که بدون نسخه ارائه می شوند ، می توانند عوارض و مشکلاتی برای شما ایجاد کنند.
 • در زمان استراحت سر خود را به کمک چند بالشت کمی بالاتر از بدن تان قرار دهید.

نباید ها بعد از عمل پولیپ بینی:

 • گرفتگی و بسته شدن مسیر تنفس در چند روز اول ممکن است حس یک سرماخوردگی شدید را در شما به وجود آورد. در طی دو هفته اول بعد از جراحی صبر داشته باشید تحت هیچ شرایطی سعی نکنید در بینی خود بدمید یا مسیر تنفس خود را با استفاده از وسایل و راه های مختلف باز کنید.
 •  برای 10 روز از بلند کردن و جابجایی اجسام سنگین، فین کردن و فشار آوردن به خود اجتناب نمایید. در غیر اینصورت دچار خونریزی خواهید شد.
 • برای حداقل 14 روز از مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون خودداری نمایید.
 • برای 2 هفته و تا زمانی که آستر بینی و سینوس بهبود مورد نظر را پیدا نکرده اند از مصرف اسپری های بینی استروئیدی بپرهیزید.
 • 2 تا 3 ساعت پس از جراحی از اسپری سالین استفاده نمایید؛ این کار در بینی تان حس راحتی زیادی ایجاد می نماید.
 • از استحمام با آب داغ و یا حتی مصرف نوشیدنی های داغ خودداری کنید چرا که این موارد احتمال خونریزی را در شما بالا خواهند برد.
 • برای هفته اول ، سعی کنید تا جای ممکن سر خود را پائین نیندازید و خم نشوید. این کارها می توانند فشار زیادی به بینی تازه جراحی شده شما بیاورد.
 •  ورزش بعد از جراحی بینی تا زمانی که دکتر توسلی به شما اجازه ندهد، ممنوع خواهد بود.
 • مصرف نوشیدنی های الکلی تا دو هفته بعد از جراحی پولیپ بینی را فراموش کنید ؛ چرا که الکل می تواند موجب رقیق شدن خون شده و شما را درگیر خونریزی کند.

مراقبت از بخیه ها:

 1. از دمیدن در بینی خود تا 24 الی 48 ساعت بعد از جراحی بینی بپرهیزید. بعد از گذشت این زمان می توانید به آرامی در بینی خود بدمید.
 2. در هفته اول بعد از جراحی ، برخی گرفتگی های بینی یا حتی خروج برخی لخته های خون از بینی کاملا طبیعیست و جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد.
 3. در این مدت به هیچ عنوان هیچ جسم خارجی نباید وارد بینی شما شود ، چرا که می تواند ریسک ابتلا به عفونت را در زخم های تازه جوش خورده شما افزایش دهد.
 4. برای بهبودی و جوش خوردن سریع تر زخم ها و بخیه هایتان بهتر است تا مدتی سیگار کشیدن را کنار بگذارید.