افراد بعد از انجام جراحی زیبایی پلک یا همان بلفاروپلاستی همچون سایر روش های جراحی باید مدت زمانی را به استراحت کردن اختصاص داده و در این مدت زمان برای دستیابی به نتایج هرچه بهتر یکسری نکات و دستورالعمل ها را تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی پلک رعایت نمایند. آگاهی از هر آنچه که باید پس از جراحی زیبایی انتظارش را داشته باشید به اندازه اطلاع از فرآیند جراحی و چگونگی انجام آن حائز اهمیت می باشد.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک

پس از جراحی پلک چه انتظاراتی باید داشت؟

 • این جراحی به طور معمول به شکل سرپایی انجام می شود اما گاهی نیاز است که فرد به مدت یک شب در بیمارستان بستری شود؛ تصمیم گیری در رابطه با ترخیص یا بستری شدن فرد توسط جراح و با توجه به شرایط او اتخاذ می گردد.
 • بیمار باید در روزهای ابتدایی دوره نقاهت خود، انتظار مقداری قرمزی و التهاب در محل برش و نواحی اطراف آن را داشته باشد.
 • از دیگر مواردی که افراد باید انتظار آن را داشته باشند، آبریزش چشم است که در برخی موارد میزان آن بسیار زیاد بوده و کاملاً طبیعی هم هست.
 • یکی از شایع ترین عوارض جانبی جراحی زیبایی پلک تاربینی است که استفاده از پماد آن را به میزان زیادی تشدید می نماید.
 • حساسیت به نور از دیگر عوارض این جراحی زیبایی است که به مرور زمان کمتر شده و بعد از گذشت چند روز به طور کامل رفع خواهد شد.

مراقبت های بعد از جراحی پلک چه مواردی را شامل می شود؟

از جمله نکاتی که رعایت آن ها در رضایت بخش بودن نتیجه و بهبودی هرچه بهتر افراد موثر هستند می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • بهتر است هنگام مراجعه برای انجام این جراحی زیبایی، شخص بالغی را در کنار خود داشته باشید و ایشان شما را به مدت 24 ساعت همراهی نماید.
 • به مدت 48 ساعت و به منظور کاهش کبودی و تورم ناشی از جراحی پلک ، هنگام خوابیدن و دراز کشیدن در زیر سر خود دو یا چند بالشت قرار دهید.
 • داروها و به خصوص مسکن های تجویز شده توسط پزشک را سروقت استفاده کنید؛ این کار موجب پیشگیری از بروز درد در شما می شود. بهتر است بدانید که جلوگیری از بروز درد از کنترل کردن آن به مراتب راحت تر است.
 • فعالیت های خود را برای مدت زمانی حدوداً 7 روزه محدود کرده و فعالیت های جسمانی سخت که با فشار زیادی برای فرد همراه هستند را پس از 7 تا 10 روز از سر بگیرید.
 • از آرایش کردن چشم ها در هفته های ابتدایی بعد از جراحی پلک اجتناب فرمایید و پس  از آن با پزشک معالج خود در رابطه با انجام آن مشورت کنید.
 • خستگی سریع چشم ها در چندین ماه نخست کاملا طبیعی می باشد. سعی کنید در این مدت از پلک زدن زیاد و ایجاد فشار به آن ها خودداری کنید.
 • به مدت 3 روز بر روی ناحیه جراحی شده و نوحی دارای تورم و کبودی، کمپرس سرد قرار دهید و غیره.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

تغذیه در دوره بهبودی

یکی از مهم ترین سوالاتی که افراد در زمان مشاوره و قبل از مرخص شدن از پزشک خود می پرسند این است که در دروه نقاهت برای رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک چه غذاهایی بخوریم؟ از چه مواد غذایی استفاده کنیم؟ برای پاسخ به این سوال لازم است بگویم پس از این جراحی، رژیم غذایی خاصی لازم نیست؛ اما بهتر است رژیم غذایی تان سالم و سبک باشد. در روز های ابتدایی بعد از عمل پیشنهاد می شود از غذاهای نرم و آبکی مانند سوپ استفاده کنید تا علاوه بر تاثیر مثبت آن بر روی بدن و سیستم گوارش ، اجزای صورت کمتر درگیر شوند. می توانید در این زمان از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید تا اثرات دارو های مسکن ، کم آبی و دهیراته شدن بدن را کاهش دهید و از کم تحرکی سیستم گوارش جلوگیری کنید.  در این دوره هیچ گاه مصرف زیاد مایعات را فراموش نکنید. انجام این کار ها باعث کاهش احتمال به وجود آمدن لخته خون و بهبود عملکرد سیستم گوارش خواهد شد.

لازم به ذکر است که برای انجام نکات مراقبت های بعد از جراحی پلک لازم است به مدت سه هفته از مصرف هر گونه نوشیدنی حاوی الکل  و مصرف دخانیات مانند آدامس های حاوی نیکوتین اجتناب نماید. چرا که مصرف آن ها موجب تنگ شدن شریان ها و به وجود آمدن اختلال در روند اکسیژن رسانی خواهد شد و در نتیجه احتمال خونریزی و افزایش میزان تورم و کبودی بالا خواهد رفت. علاوه بر آن افراد باید از نزدیک شدن به فرد در حال سیگار کشیدن اجتناب نمایند؛ زیرا دود سیگار نیز در روند بهبودی اثرات منفی می گذارد.

چه افرادی بهترین کاندید ها برای انجام بلفاروپلاستی هستند؟

 • به طور کلی بلفاروپلاستی برای مردان و زنانی مناسب است که در سلامت عمومی به سر می برند و به دخانیات اعتیاد ندارند. داوطلبان این جراحی، نباید به مشکلات و یا هر بیماری خاصی که جراحی را تحت تاثیر قرار می دهد، مبتلا باشند.
 • به علاوه مراجعان باید خواسته و توقعاتی منطقی و واقعی از نتیجه جراحی خود داشته باشند، کمال گرایی در جراحی های زیبائی موجب می شود تا هیچ گاه به رضایت قلبی و نتیجه مورد نظر خود از جراحی نرسید.
 • در نظر داشته باشید که جراحی بلفاروپلاستی تنها به برطرف شدن پوست شل پشت پلک بالا و یا افتادگی زیر پلک پائین کمک می کند؛ اگر هدف شما رفع مشکلات مربوط به آفتاب سوختگی و یا افتادگی ابرو و یا کل پوست صورتتان است یا توقع برطرف شدن چروک های عمیق خود را دارید، روش های درمانی دیگری مانند لیزر، میکرونیدلینگ ، تزریق بوتاکس و یا لیفت ابرو را به شما پیشنهاد می کنیم.

بهترین سن برای انجام بلفاروپلاستی چیست؟

به طور میانگین 91 درصد از افرادی که جراحی زیبائی پلک را انجام می دهند بالای 40 سال قرار دارند و از بین این افراد هم نیمی بالای 55 سال دارند. مواردی که گفته شد به این معنی نیست که نمی توان در سنین کمتر از 40، بلفاروپلاستی انجام داد؛ بلکه شما در هر سنی می توانید اقدام به جراحی زیبائی پلک کنید. به عبارتی هر زمان که جلو آینه رفتید و احساس کردید که چهره شما به دلیل حالات چشم تان خسته و ناراحت به نظر می رسد و یا به طور ارثی پلک های افتاده ای دارید، می توانید بدون نگرانی و بروز هیچ مشکلی جراحی پلک را انجام دهید؛ اما طبق تجربه و آمار بهترین نتیجه ممکن از این جراحی زیبائی  در حدود  40 سالگی به دست می آید.