سپتورینوپلاستی نوعی جراحی است که بر روی بینی و دیواره میانی آن که سپتوم نام دارد صورت می گیرد. این واژه ترکیبی از دو کلمه رینوپلاستی به معنی جراحی بینی با هدف زیبایی و سپتوپلاستی به معنای جراحی انحراف بینی می باشد که ما در ادامه توضیحات جامعی را در رابطه با آن خدمت تان ارائه نموده ایم.

سپتورینوپلاستی

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی دماغ با هدف رفع ایرادات و مشکلات بینی انجام شده و موجب بهبود شکل ظاهری بینی می گردد. استخوان و غضروف های بینی طی این عمل جراحی اصلاح شده و در صورت نیاز به آن غضروف اضافه می شود. همچنین ممکن است رینوپلاستی با هدف درمان شکستگی بینی و بازگردانی آن به شکل قبلی اش انجام شود.

سپتوپلاستی چیست ؟

این نوع جراحی با هدف برطرف کردن انحراف تیغه بینی صورت گرفته و با انجام آن مشکلاتی همچون انسداد بینی و مشکلات تنفسی نیز برطرف می گردند.

علائم انحراف تیغه سپتوم چیست؟

از جمله نشانه های انحراف تیغه بینی می توان به مواردی همچون سردرد مزمن ، گرفتگی بینی ، تنفس با دهان، خونریزی بینی و خر و پف شبانه اشاره کرد.

سپتورینوپلاستی

علت بروز انحراف در تیغه بینی و نیاز پیدا کردن به جراحی سپتورینوپلاستی چیست؟

عوامل متفاوتی ممکن است موجب بروز انحراف در سپتوم شود که عبارتنداز:

  • وراثت
  • وارد شدن ضربه به تیغه بینی
  • آسیب دیدن بینی نوزاد حین پروسه زایمان
  • بروز اختلال در تیغه میانی بینی در طی فرآیند رشد

روند جراحی سپتورینوپلاستی به چه صورت است؟

این جراحی به طور معمول تحت بیهوشی عمومی صورت گرفته و برای انجام آن به حدود 1 تا 3 ساعت زمان نیاز است. جراح بینی در ابتدا اقدام به ایجاد برشی بر روی ناحیه موکوس نموده، سپس آن را از روی غضروف و استخوان بینی بر می دارد. در مرحله بعدی جراح مشکلات موجود در سپتوم، غضروف و استخوان های بینی را برطرف نموده و در نهایت پوست را به جای اولیه خود باز می گرداند. جراح می تواند فرم نوک بینی را با کاهش غضروف بینی برطرف نموده، قسمت قوزدار بینی را ( در صورتی که بینی دارای قوز باشد) تراش داده و تیغه بینی را با انجام اقداماتی همچون کوچک کردن استخوان بینی و شکستن آن باریک و صاف نماید. گرافت گذاری نیز از جمله اقداماتی است که ممکن در حین جراحی صورت بگیرد.

افراد بعد از سپتورینوپلاستی باید چه توقعاتی داشته باشند؟

تورم و کبودی از جمله شایع ترین عوارض ناشی از این عمل است که کبودی معمولاً بعد از 10 روز به طور کامل برطرف شده و تورم نیز با توجه به نوع بینی و ویژگی های بدنی هر بیمار پس از حدود 6 تا 12 ماه به طور کامل بهبود یافته و فرد می تواند نتیجه جراحی را مشاهده کند. درد و احساس سرگیجه نیز از دیگر عارضه هایی هستند که فرد با آن ها مواجه شده و کاملاً موقتی می باشند.

 

هزینه عمل سپتورینوپلاستی

یکی از مهم ترین و متداول ترین سوالاتی که افراد از پزشک خود می پرسند و بر روی انتخاب و تصمیم گیری آن ها تاثیر بسیار زیادی دارد هزینه این عمل جراحی می باشد. در پاسخ به این سوال لازم است بگوییم که قیمت این فرایند زیبایی و درمانی به فاکتور های مختلفی از اعم میزان انحراف تیغه بینی ، فرم مورد نظر افراد ، میزان تغییرات مورد نیاز ، نوع بینی ، مقدار مشکلات به وجود آمده و موارد بسیار دیگری از جمله دستمزد پزشک ، هزینه کلینیک ، کادر درمان و مراقبت های قبل و بعد از جراحی ، آزمایشات مورد نیازی که پزشک برای تشخیص درست تجویز نموده است و غیره بستگی دارد. از همین رو نمی توان برای این پروسه هزینه ای ثابت و دقیق تعیین نمود. لازم است قبل از هر کاری برای کسب آگاهی از هزینه یک جلسه مشاوره با پزشک منتخب خود داشته باشید. طی جلسه مشاوره پزشک ابتدا بینی شما از جهات مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد و پس از آن در رابطه با فرم مورد نظر شما سوالاتی را می پرسد و در نهایت با در نظر گرفتن تمامی موارد گفته شده هزینه آن را اعلام می کند. از آن جایی که مزیت های این روش درمانی بیشتر از انجام جراحی های مختلف به صورت جداگانه می باشد بهتر است هزینه را در اولویت انتخاب و تصمیم گیری خود قرار ندهید. این نکته را به یاد داشته باشید که با انجام جراحی سپتورینوپلاستی علاوه بر اینکه هزینه کمتری را خواهید پرداخت تنها یک بار دوران نقاهت را تجربه خواهید کرد. چرا که هر دو عمل به صورت همزمان بر روی بینی شما انجام می شود و پس از آن تنها شما یک بار تورم ، کبودی و درد را احساس خواهید کرد. از همین رو توصیه می شود قبل از انجام این پروسه به خوبی فکر کنید و این پروسه را از جنبه های مختلف بررسی نمایید.