جراحی ترمیمی بینی که در اصطلاح عام جراحی ثانویه دماغ نیز نامیده می شود، با هدف درمان نتایج نامطلوب جراحی بینی قبلی انجام می پذیرد. در برخی موارد، این پروسه ، برای ترمیم مشکلات زیبایی و عملکردی دماغ یا اصلاح نواقص و کمبودهای ناشی از اولین عمل انجام می شود. اگر بیمار از نتایج جراحی قبلی بینی خود ناراضی باشد، انجام این فرایند ، توسط یک جراح بینی متخصص و با تجربه، اقدامی ایده آل و مطلوب می باشد. با کمک این روند، مشکلات بینی بیمار که در عمل نخست، درمان نشده بودند، رفع می شود.

جراحی ترمیمی بینی

درباره جراحی ترمیمی بینی

این فرایند ، فرد را قادر به شکل دهی مجدد و ارتقا دادن زیبایی، پس از ناموفق بودن نتایج جراحی اول دماغ می نماید. همچنین در صورتی که عملکرد بینی در طول جراحی قبلی، دچار نقص شده باشد، جراح می تواند این مشکل را نیز درمان نماید.

مزایای جراحی ترمیمی بینی

مزایای  این پروسه ، شبیه به مزایای جراحی اولیه دماغ می باشد. مزایای رایج عبارتند از:

 • چهره ای موزون تر: برای شکل دهی مجدد بینی استفاده شده، چهره شما را زیباتر و متناسب تر می نماید.
 • تنفس بهبود یافته: این پروسه در ترکیب با جراحی انسداد بینی یا جراحی انحراف بینی برای درمان گرفتگی های بینی که در اثر عمل قبلی اتفاق افتاده است، انجام می شود.
 • تقارن ارتقا یافته صورت: این روند برای درمان نوک بینی گرد و گوشتالو مانند، بینی کج و دیگر مشکلات صورت استفاده شده و منجر به بهبود تقارن صورت می شود.
 • افزایش اعتماد به نفس: چهره و شکل بینی را احیا کرده و اغلب اعتماد به نفس بیمار را که در اثر چهره قبلی کاهش یافته بود، ارتقا می دهد.

در طول مشاوره، پزشک به بیمار درباره نحوه انجام جراحی و مزایای آن، آموزش می دهد. جراح، زمان و منابعی را برای ایجاد حس اطمینان در بیمار در خصوص درک تمام جنبه های روند عم ، اختصاص می دهد و درباره تصمیم گیری برای درمان، اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار می دهد.

جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی  چه فرقی با جراحی اولیه بینی دارد؟

جراحی اولیه دماغ  ، یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی صورت می باشد. این جراحی برای شکل دهی بینی جهت بهبود زیبایی صورت انجام می شود. جراحی بینی اولیه برای درمان سپتوم کج، مشکلات تنفسی یا نواقص ساختاری دیگر بینی و بازیابی عملکرد بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

در مقایسه، جراحی ترمیمی دوم بعد از ناموفق بودن جراحی اولیه، با هدف ارائه نتایج مطلوب، انجام می شود. این پروسه شبیه جراحی اولیه بینی  است چون برای درمان مشکلات ساختاری و زیبایی مرتبط با بینی انجام می شود. با این وجود، یک روند ترمیمی، در صورتی انجام می شود که جراحی بینی نخست ، قادر به دستیابی به اهداف درمان در بیمار، نبوده باشد. زمان مورد نیاز برای انجام آن ، اغلب طولانی تر است.

این عمل ، در مقایسه با جراحی اولیه، پیچیده تر است. یک روند ترمیمی، به پزشکی نیاز دارد که درک عمیقی از ساختار بینی و تکنیک های پیشرفته جراحی داشته باشد. همچنین این جراحی باید توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی یا جراح پلاستیک صورت انجام شود که یک طرح درمان شخصی را برای هر بیمار، فراهم آورد.

جراحی ترمیمی بینی

آیا من داوطلب مناسبی برای جراحی ترمیمی بینی هستم؟

اگر بیمار از نتایج زیبایی جراحی اولیه خود راضی نباشد، جراحی ثانویه دماغ یک شانس دوباره را برای رسیدن به چهره ایده آل، به او می دهد. 1 و در برخی موارد 2 سال طول می کشد تا زخم های ناشی از جراحی گذشته بهبود یافته و نتایج نهایی ظاهر شوند، بنابراین اغلب اوقات بیمار باید بسیار صبور بوده و منتظر دیدن نتایج نهایی جراحی خود باشد. این کار دشوار است ولی یک جراح بینی خوب ، به بیمار خود درباره  اهمیت سپری شدن این زمان برای بهبود بینی، قبل از انجام جراحی ترمیمی، آموزش می دهد. زمانی که  جراحی ترمیمی الزامی باشد، مشکلات زیر درمان می شود:

 1. بینی کوتاه
 2. قوز بینی
 3. بدشکلی بینی
 4. مشکلات تنفسی
 5. بینی کج
 6. نوک بینی غیر طبیعی
 7. جای زخم قابل رویت
 8. سوراخ بینی نامتقارن
 9. بینی بزرگ
 10. زیبایی نامتوازن بینی

به علاوه اگر جراحی قبلی بینی ، به عملکرد بینی آسیب زده باشد، جراحی کردن بینی برای بار دوم به منظور ترمیم بافت آسیب دیده یا تغییر فرم بینی ، فرصت فوق العاده ای را برای درمان این مشکل فراهم می آورد.

جراحی ترمیمی بینی

ریکاوری جراحی ترمیمی بینی

جراحی ثانویه بینی  ، یک روند سرپایی با یک دوره ریکاوری یک تا دو هفته ای می باشد. بیمار بر حسب میزان کبودی و تورم، به مدت هفت تا ده روز بعد از جراحی در خانه می ماند. بر روی بینی بیمار، گچ گذاشته می شود که بعد از یک هفته برداشته می شود. همچنین لازم به ذکر است که این پروسه به تعهد طولانی مدت، نیاز داشته و پیگیری های روزمره مولفه های مهم در آن ، اهمیت زیادی دارد. چون نتایج کامل، ظرف یک تا دو سال بعد از جراحی و بعد از از بین رفتن کامل تورم ، نمایان می شود.

چرا برای انجام جراحی ترمیمی بینی یک سال باید صبر کرد؟

به طور کلی ، عمل بینی بر روی ساختار بینی و غضروف های آن انجام می شود و تمامی اصلاحات و تغیراتی که نیاز است بر روی این نواحی اعمال می گردد. جراح با هدف دست پیدا کردن به این ساختار استخوانی و غضروفی نیاز دارد تا پوست بینی را از روی اسکلت جدا و بلند کند تا این امکان برای او ایجاد شود تا تغییرات مورد نیاز را اعمال نماید. پس از انجام این پروسه به طور متوسط یک سال زمان نیاز است تا پوست به خوبی به بافت های زیرین خود جوش بخورد و متصل شود ، به عبارتی دیگر یک سال زمان نیاز است تا پوست ترمیم و بازسازی شود. در این بازه زمانی به طور قطع بینی متورم می باشد و نمی توان از روزی ظاهر آن را قضاوت کرد. چرا که پس از این مدت زمان تورم بینی از بین رفته و فرم نهایی بینی نمایان خواهد شد.

 

هزینه جراحی ترمیمی بینی

هزینه انجام این پروسه بازسازی به طور قطع بیشتر از جراحی اولیه می باشد چرا که در جراحی اولیه پوست بینی و ساختار اسکلتی و غضروفی آن سالم بوده و پزشک در زمان جراحی با هیچ مشکل یا چالشی رو به رو نخواهد شد. در حالی که جراحی ترمیمی پیچیده تر بوده و پزشک علاوه بر بازسازی بینی نیاز به اعمال تغییرات و اصلاحات بیشتری نسبت به عمل اولیه بینی دارد. در برخی از موارد ممکن است پزشک تشحیص دهد برای ترمیم بینی نیاز است تا پیوند غضروف انجام شود. از همین رو می توانیم بگویم هزینه این عمل جراحی به عوامل مختلفی از قبیل میزان تغییرات مورد نیاز ، نوع پوست ، پیچیدگی روند جراحی ، دستمزد جراح و غیره بستگی دارد. به همین خاطر افراد برای اطلاع پیدا کردن از هزینه نهایی این فرایند باید به صورت حضوری به جراح خود مراجعه کنند.