جراحی بینی استخوانی معمولا دارای نتایج ایده آل و مطلوبی می باشد. از دیرباز تا کنون بینی های استخوانی به دلیل نوع پوست و ویژگی های دارند در میان جراحان بینی محبوبیت بسیار زیادی داشته و دارند. نتیجه جراحی بینی بر روی این نوع بینی ها بسیار زیبا تر و رضایت بخش تر از بینی های گوشتی خواهد بود. همچنین افرادی که ساختار بینی آن ها به صورتت استخوانی است پس از انجام عمل زیباییی بینی ، دوره ریکاوری اسان تری را پشت سر خواهند گذاشت و تورم و کبودی کمتری را تجربه خواهند کرد. در این مقاله از سایت دکتر علی توسلی هدف ما بیان نکات مربوط به بینی های استخوانی و نحوه جراحی آنان می باشد. اگر شما نیز دارای بینی استخوانی هستید و تمایل دارید در شهر زیبایی بابل عمل زیبایی بینی استخوانی را انجام دهید اما قبل از آن می خواهید با مشکلات آن ، نحوه انجام پروسیجر و غیره آشنا شوید بهتر است این مطلب را تا انتها بخوانید.

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی به دلیل ویژگی های ساختاری اش نسبت به عمل بینی های گوشتی آسان و ساده تر بوده و نتایج آن نیز به مراتب رضایت بخش تر است. دامنه تغییرات طی عمل بینی برای افرادی که دارای بینی استخوانی هستند بسیار زیاد است. نازک بودن پوست بینی اولین مشخصه بینی های استخوانی است که تاثیر بسزایی در مطلوب بودن نتیجه به دست آمده از عمل دارد؛ البته باید این نکته را متذکر شویم که بیش از حد نازک بودن پوست بینی نیز مشکل ساز بوده و جراح را به دردسر خواهد انداخت زیرا تمامی ایرادات و بی نظمی های موجود در ساختار بینی با نازک بودن پوست نمایان خواهد شد. به همین دلیل جراح باید ظرافت بسیار زیادی در جراحی اینگونه بینی ها به خرج داده و دقت بسیار زیادی صرف کند. به بیان دیگر چنانچه ساختمان هرمی شکل بینی دارای پوست نازک و همچنین اسکلت غضروفی-استخوانی مستحکم باشد بینی استخوانی خواهد بود.

علل قوز و برآمدگی بینی

یکی دیگر از مشخصه هایی که تقریباً در همه بینی های استخوانی وجود دارد، وجود قوز یا برآمدگی بر روی پل بینی می باشد که می تواند بنا به دلایل مختلفی به وجود آمده باشد. در ذیل به این علل اشاره کرده ایم:

 • عوامل ارثی

بینی استخوانی و غضروفی دارای قوز، ممکن است به صورت مادرزادی در فرد وجود داشته و به بیان دیگر به طور ژنتیکی به او به ارث رسیده باشد. در چنین مواردی بزرگی و بیشتر ایرادات موجود در بینی با رسیدن به سن بلوغ نمایان خواهند شد.

 • عوامل محیطی

امکان دارد بینی بر اثر ضربه و عوامل مختلفی همچون تصادف و ضربه در ورزش دچار آسیب شده و بر روی آن قوز ایجاد شده باشد. همچنین این آسیب ها می تواند موجب شکستگی بینی شده و مشکلات تنفسی بسیاری را برای فرد به دنبال داشته باشد.

افرادی که به هر دلیلی دارای بینی قوز دار و استخوانی هستند می توانند با مراجعه به دکتر علی توسلی بهترین جراح بینی بابل ، نسبت به افزایش زیبایی چهره و اصلاح فرم بینی خود با انجام جراحی بینی استخوانی اقدام نماییند و بهترین و مطلوب ترین نتایج را دریافت کنند.

جراحی بینی استخوانی

ساختار بینی استخوانی

بینی به طور کلی از 3 لایه اصلی ذیل تشکیل شده است:

 1. لایه اول لایه ای ظریف و عضلانی است که به قسمت تحتانی خود متصل است.
 2. لایه دوم ساختار و اسکلت استخوانی-غضروفی بینی می باشد.
 3. لایه سوم لایه ای پوشاننده از جنس مخاط و پوست است و در قسمت درونی بینی قرار دارد.

بینی ها بر اساس ضخامت پوست، نوع غضروف و بافت بینی به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می شوند. همانطور که در فوق گفتیم پوست بینی های استخوانی برخلاف بینی های گوشتی نازک بوده، استخوان ها و غضروف های آن محکم می باشد.

بهترین مدل عمل بینی استخوانی

با توجه به ویژگی های منحصر به فرد و ایده آل بینی های استخوانی می توان آن ها را به مدل های متفاوتی نظیر طبیعی، نیمه فانتزی و فانتزی جراحی کرد و نتایج بسیار ایده آلی دریافت نمود زیرا تغییرات بسیاری را می توان بر روی این نوع بینی ها اعمال کرد.

 • فانتزی

برخی از افراد جامعه جراحی بینی فانتزی را با نام جراحی زیبایی بینی عروسکی می شناسند. این فرم از بینی نوک سربالایی داشته، بر روی پل آن قوس وجود دارد و اندازه اش کوچک می باشد. زاویه ایجاد شده بین لب و بینی بعد از جراحی به طور معمول 105 درجه بوده و تا 115 درجه نیز می تواند باشد. جراحی بینی استخوانی به این فرم بهترین و زیبا ترین نتیجه را به دنبال دارد.

 •  نیمه فانتزی

این فرم از بینی چیزی میان فرم طبیعی و فرم فانتزی است، در واقع حد وسط آن ها می باشد. به طور مثال این فرم از بینی همچون بینی طبیعی فاقد قوس نبوده و از طرفی قوس آن زیاد و به اندازه بینی های فانتزی نیز نیست.

 • طبیعی

در جراحی بینی استخوانی به فرم طبیعی بر روی پل بینی قوسی ایجاد نمی گردد، نوک آن سربالا نشده و بینی خیلی کوچک نمی شود. در واقع هدف از عمل زیبایی بینی به این فرم، رفع نواقص بینی به طبیعی ترین شکل ممکن است به طوری که حتی الامکان افراد با دیدن اشخاص متوجه عمل بینی شان نشوند. این فرم از بینی برای افرادی که طرفدار طبیعی بودن صورت، آقایان و افرادی که فاصله لب و بینی شان زیاد است ایده آل ترین فرم ممکن می باشد.

جراحی بینی استخوانی

تمیز کردن بینی

بعد از بازگشت از بیمارستان به منزل می توانید با بهره گیری از گوش پاک کنی که به هیدروژن پراکسید یا همان آب اکسیژنه آغشته است اقدام به تمیز کردن قسمت بیرونی بینی نمایید. نکته ای که در این رابطه باید بسیار به آن دقت شود این است که این کار تا حد ممکن با ملایمت و به آرامی صورت بگیرد.

بعد از اینکه پانسمان از روی بینی برداشته شد بینی باید روزی دوبار و به منظور پاک کردن چربی های ترشح شده توسط پوست پاک شود. دلیل اهمیت این کار این است که ورم بینی در صورت باقی ماندن چربی به روی پوست برای مدت زمان طولانی تری در بینی وجود خواهد داشت.

لازم به ذکر است به هیچ عنوان در حین انجام این کار نیز نباید به بینی فشار وارد نشود؛ وارد کردن فشار به بینی بعد از جراحی بینی استخوانی می تواند منجر به تغییر حالت آن گردد.

بسیاری از بخیه های بینی که قابل جذب هستند در حین تمیز کردن بینی از بین رفته و حل می شوند که این اتفاق به طور معمول به طور همزمان با بهبودی محل برش می افتد.

بعد از گذشت 7 روز می توانید بینی خود را آبکشی نمایید؛ توصیه برخی جراحان از جمله دکتر توسلی بهترین دکتر عمل بینی استخوانی بابل برای هرچه تمیزتر نگاه داشتن بینی این است که برای شستشوی آن از محلول آب نمک استفاده شود.

اسپری سالین از دیگر مواردی است که پزشک آن را برای تمیز کردن بینی برای بیمار تجویز می کند. اسپری سالین دارای محفظه ای از جنس پلاستیک است که از طریق یکی از پره های بینی، جریان کم فشار آب را به درون بینی فرستاده و آب از دیگر سوراخ بینی به بیرون می رود.

از سرگیری فعالیت های بدنی

با در نظر گرفتن ملاحظات و نکات مراقبتی بعد از عمل جراحی بینی استخوانی و بعد از گذشت 14 روز می توانید انجام فعالیت ها و ورزش های سبک را از سر بگیرید.

توصیه دکتر علی توسلی ، متبحر ترین و بهترین جراح بینی بابل به بیماران خود این است که انجام ورزش های قدرتی و دویدن را به حدود 4 هفته پس از جراحی موکول نمایند. همچنین در این مدت زمان باید از انجام ورزش هایی همچون شنای قدرتی و ژیمناستیک نیز پرهیز نمایید. انجام ورزش هایی همچون بسکتبال، غواصی و راکت بال نیز به مدت 2 ماه بعد از جراحی ممنوع می باشد.

بعد از حدود 10 روز از رینوپلاستی می توانید با استفاده از پایین تنه خود وزنه بلند کنید این در حالی است که نباید به مدت 3 هفته بعد از انجام  عمل بینی استخوانی اقدام به بلند کردن وزنه با بالاتنه خود کنید.

هزینه عمل بینی استخوانی 1400 و 1401 در بابل

تعیین هزینه دقیق پیش از معاینه فرد امکان پذیر نیست زیرا برآورد هزینه دقیق با توجه به فاکتورهای متعددی همچون میزان ایرادات بینی، هزینه بیمارستان، داروها، هزینه آزمایشات، عکسبرداری ها و غیره برآورد می شود. برای آگاهی از هزینه دقیق عمل زیبایی بینی خود می توانید به مطب دکتر علی توسلی ، جراح بینی بابل مراجعه نموده و توسط ایشان تحت معاینه و بررسی قرار بگیرید.

زمان بندی ریکاوری بعد از جراحی بینی استخوانی

متوسط زمان مورد نیاز برای ریکاوری بعد از عمل بینی بین شش ماه الی یکسال می باشد. ممکن است در نگاه اول زمان بسیار طولانی به نظر برسد ، اما با تقسیم کردن آن به دوره های زمانی به شکل صحیح بسیار قابل مدیریت تر و کوتاه تر می شود. این برنامه ریزی و تقسیم بندی زمانی در هر فرد متفاوت می باشد و با توجه به همان شخص تنظیم می شود ، اما به طور جامع این زمان بندی به شرح زیر می باشد:

 • هفته نخست : در این دوره بعد از عمل بینی استخوانی شما می توانید آتل را از روی بینی خود باز کنید و بدون اینکه نشانه هایی از عمل شما آشکار باشد به بیرون بروید و ظاهر عادی خود را حفظ نمایید. در برخی نیز این مورد می تواند تا دو هفته نیز زمان ببرد. همچنین در این دوره می توانید به انجام فعالیت های روزمره خود ادامه دهید.
 • هفته دوم : بخش عمده ای از تورم ها در صورت شما از بین رفته اند و آثار کبودی نیز در صورت شخص ناپدید شده اند.
 • هفته سوم تا چهارم : شما در این دوره می توانید به فعالیت های سبک و تمرینات هوازی مانند دویدن آهسته ، قدم زدن ، شنا و دوچرخه سواری بپردازید.
 • هفته ششم : با گذشت این مقدار زمان از جراحی بینی استخوانی شما می توانید به تمرینات ورزشی عادی و کامل خود بازگردید و اعمالی مانند فین کردم را انجام دهید. همچنین این امکان را دارید ، که از عینک نیز استفاده نمایید.
 • بعد از سه الی شش ماه : بی حسی یا حساسیت بیش اندازه در ساختار و پوست بینی شما از بین می رود.
 • یکسال بعد : در این زمان دوره بهبودی شخص به پایان می رسد و بینی شما تاحدودزیادی به حالت طبیعی دست میابد و شکل نهایی پروسه شما قابل مشاهده است. همچنین تورم یا هر گونه نشانه دیگر از جراحی از بین می رود.

انواع روش های جراحی دماغ استخوانی

عمل بینی استخوانی به طور کلی دو روش اصلی دارد که جراح ها با تکنیک های مختلف خود آنها را انجام می دهند و ترکیبی برای انجام پروسه های عمل خود به وجود می آورند. در ادامه به دو نوع رینوپلاستی استخوانی خواهیم پرداخت و آنها را برای شما شرح خواهیم داد :

 1. روش باز : در این روش از جراحی بینی استخوانی جراح دو برش درون حفره های بینی و یک برش در پل بین بینی ایجاد می نماید تا بتواند ساختار بینی را به شکل کامل باز کند و دسترسی بی محدودیتی به ساختار درونی بینی بیابد. در این روش کار بری جراح بسیار ساده می شود و او می تواند هر گونه تغییری را که مد نظر بیمار است را به راحتی پیاده کند. این روش می تواند یک نتیجه بهتر را به شما ارائه دهد و در جراحی هایی که نیاز به گستره بزرگی از تغییرات دارند استفاده آن بهتر است. تنها ایرادی که می توان از این روش گرفت دوره نقاهت طولانی مدت آن می باشد.
 2. روش بسته : این روش کاملا نقطه مخالف با روش قبلی می باشد در جراحی بینی استخوانی به روش بسته تنها همان دو برش اولیه در حفره های بینی ایجاد می شود و دسترسی جراح به ساختار درونی بینی بسیار کمتر و محدود تر می باشد و این موضوع کار را برای جراح دشوار میسازد. در این روش دید جراح کمتر است بنابراین دامنه تغییراتی که می تواند انجام دهد شدیدا کاهش میابد در نتیجه این تکنیک یکسری محدودیت ها دارد که به دلیل آنها برخی از پروسه ها را نمی توان با آن انجام داد ، اما برتری که نسبت به نوع قبلی در آن وجود دارد این است که در این روش از عمل بینی استخوانی دوره نقاهت شما بسیار کوتاه تر و آسان تر خواهد بود ؛ زیرا برش های کمتری ایجاد می گردد و ساختار بینی دچار تحولات کمتری می شود.