زمانی که حرف از جراحی بینی به میان می آید تصور اکثر افراد به طرف جراحی زیبایی می رود در صورتی که تنها کاربرد آن در زمینه زیبایی نبوده و این عمل جراحی در بسیاری از موارد برای بهبود عملکرد بینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد؛ جراحان بینی به کرات با افرادی مواجه می شوند که با ظاهر بینی خود هیچ مشکلی نداشته و تنها خواستار رفع مشکلاتی که در عملکرد صحیح بینی شان اختلال ایجاد کرده است می باشند. یکی از شایع ترین این مشکلات انحراف تیغه میانی بینی یا همان سپتوم می باشد که می توان با انجام جراحی انحراف بینی آن را درمان کرد.

 

جراحی انحراف بینی

 

انحراف بینی چیست؟

قبل از پرداختن به جراحی انحراف بینی باید بدانیم اصلا انحراف بینی چیست و به چه دلیل به وجود می آید؟ انحراف دماغ در واقع اختلالی است که در اثر جابجا شدن دیواره نازکی که میان دو سوراخ بینی قرار داشته و در اصطلاح سپتوم نامیده می شود بروز می نماید. هنگامی که سپتوم به میزان زیادی به یک طرف کج و مایل گردد یکی از سوراخ های بینی از دیگری بزرگ تر شده و بینی با توجه به میزان این انحراف ممکن است گرفته شده، جریان هوا در آن کاهش یافته و فرد دچار مشکلات تنفسی گردد. همچنین در صورت کج بودن سپتوم ممکن است تخلیه بینی با اختلال مواجه شود که این امر میزان آبریزش در پشت بینی و عفونت را افزایش می دهد. از جمله شایع ترین دلایل انحراف بینی می توان به وراثت و ژنتیک اشاره نمود.

جراحی انحراف بینی

مشکل انحراف بینی تنها با عمل جراحی که سپتوپلاستی نامیده می شود قابل درمان است. پزشک در این جراحی درمانی با استفاده از تکنیک های خاصی اقدام به صاف نمودن تیغه منحرف شده بینی می کند که این امر منجر به بازتر شدن راه جریان هوا و در نتیجه تنفس راحت تر فرد می شود. افراد باید توجه داشته باشند که این جراحی هیچگونه تغییری در ظاهر بینی ایجاد نکرده و تنها هدف از انجام آن، رفع مشکلات موجود در عملکرد بینی می باشد.

مزایای جراحی انحراف بینی چیست؟

از جمله مزایایی که این عمل جراحی دارد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • کیفیت بهتر خواب : این عمل جراحی علاوه بر بهبود تنفس در بیداری موجب از بین بردن آپنه خواب و خروپف در طول شب می شود و به طور کلی خواب بهتری را برای بیمار به ارمغان می آورد.
  • بهبود تنفس : با باز شدن راه تنفس بدیهی است که نفس کشیدن فرد راحت تر و به طور کامل انجام می شود.
  • بهبود حس بویایی : برخی از بیماران به دلیل منحرف بودن سپتوم دچار فقدان حس چشایی و بویایی می شوند که احتمال بازگشت این حواس با عمل جراحی انحراف بینی در بابل بسیار بالا می باشد.
  • عفونت سینوسی کمتر : باز شدن مجرای بینی موجب می شود تا مخاط به طور عادی از سینوس ها تخلیه شوند.

نمونه درمانی دکتر علی توسلی بهترین جراح بینی بابل

 

چگونه متوجه انحراف بینی خود شویم؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که در خصوص انحراف تیغه میانی بینی و منحرف بودن بینی پرسیده می شود این است که چگونه متوجه شویم بینی ما انحراف دارد. در صورتی که از ویژگی ها و موارد زیر برخوردار بودید می توانید این احتمال را بدهید که بینی شما دارای انحراف است و نیاز به انجام جراحی انحراف بینی دارید. اما به یاد داشته باشید که برای تشخیص نهایی بهتر است به یک جراح بینی خبره و مجرب مراجعه کنید چرا که چنین پزشکی ابتدا بینی شما را معاینه کرده و بعد از تشخیص قطعی عمل جراحی را پیشنهاد می دهد و چنانچه شما به این مشکل دچار نباشید شما را از انجام این فرایند منع می کند. این علائم و مشخصات عبارت اند از:

  • خونریزی های پی در پی از بینی
  • به وجود آمدن ترشحات زیاد در پشت گلو و حلق
  • بروز اختلال در تنفس فرد
  • ایجاد مشکل در سینوس ها
  • خروپف کردن در زمان خواب

پزشک چگونه انحراف را تشخیص می دهد؟؟

تشخیص انحراف دماغ عموما در صورتی که توسط یک پزشک مجرب و متبحر صورت پذیرد از طریق یک معاینه ساده و به کمک آندوسکوپ امکان پذیر می باشد. آندوسکوپ به پزشک کمک می کند تا تیغه میانی بینی یا همان سپتوم را با دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد و به سهولت بتواند انحراف سپتوم را تشخیص دهد. البته در برخی از موارد این امکان وجود داشته باشد که انحراف طی معاینات اولیه به درستی تشخیص داده نشود و نیاز باشد برای تشخیص قطعی و نهایی از تصاویر سی تی اسکن استفاده کرد که در چنین مواردی پزشک برای شما عکس برداری از صورت با استفاده از سی تی اسکن را تجویز می کند.

عوارض جراحی انحراف بینی

یکی از متعدد ترین سوالاتی که در این زمینه افراد به دلیل ترس از تیغ جراحی از پزشک خود میپرسند این است که عوارض انجام این عمل چه چیزی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم در صورتی که این فرایند توسط پزشکی متبحر صورت پذیرد احتمال بروز عارضه جانبی مانند هماتوم ، عفونت ، خونریزی شدید ، کج باقی ماندن بینی و غیره به صفر می رسد. اما به طور کل افراد با مشکلاتی از قبیل درد ، کبودی و تورم رو به رو خواهند شد که این موارد طبیعی بوده و جزو عوارض جانبی تمامی عمل های جراحی محسوب می گردد و نباید در رابطه با ان ها نگران شد چرا که به مرور زمان به خودی خود از بین می روند.