مراقبت های بعد از جراحی گوش نکات و دستورالعمل هایی هستند که رعایت آن ها بعد از انجام این جراحی زیبایی که در اصطلاح اتوپلاستی نامیده می شود ضروری است. زیرا تاثیر بسیار زیادی در کسب نتایج رضایت بخش داشته و علاوه بر کاهش احتمال بروز عوارض جدی، منجر به کوتاه شدن دوران نقاهت بعد از جراحی نیز دارد. دکتر علی توسلی دستورالعمل کامل و جامعی را تحت عنوان نکات مراقبتی پس از جراحی زیبایی گوش ، به زیباجویان خود ارائه می دهد. با توجه به اهمیت بسیار زیاد این نکات مراقبتی به تعدادی از مهم ترین آن ها در ذیل اشاره کرده ایم. سعی کنید این نکات را به دقت رعایت کرده و به هیچ عنوان در انجام آن ها کوتاهی نکنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش دوره ریکاوری

پس از پایان جراحی ، فرد زیباجو برای دیدن فرم و حالت جدید گوش های خود بسیار ذوق و هیجان دارد. اما باید بدانید که با اتمام دوره نقاهت و رعایت نکات مراقبتی به طور کامل و صحیح ، شکل نهایی گوش هایتان نمایان می شود. بعد از اتوپلاستی اثرات جانبی مانند ورم و درد بروز پیدا می کنند. جراح زیبایی به منظور تسهیل دوره ریکاوری و کاهش شدت اثرات جانبی ، دستورالعملی را در اختیارتان قرار می دهد. جهت دستیابی به نتیجه مطلوب ، شما موظف به انجام تمام مراقبت های گفته شده از سوی جراح هستید.

تغذیه

طی روزهای ابتدایی از غذاهای آبکی و نرم همچون فرنی و سوپ استفاده کنید. میوه، سبزیجات و غذاهای سفتی همچون ته دیگ و هویج نخورید. خوردن و هضم مواد غذایی سفت نیازمند جویدن بسیار است. از طرفی چون قسمت انتهایی فک به گوش ها اتصال دارد حرکت شدید و زیاد فک می تواند منجر به ایجاد فشار در گوش ها و تشدید تورم موجود در آن ها شود. به منظور جلوگیری از شدت گرفتن تورم موجود در گوش ها از خوردن غذاهایی که در پخت آن ها از نمک و ادویه زیادی بهره گرفته شده است بپرهیزید و نکات مراقبت های بعد از جراحی گوش در رابطه با تغذیه را رعایت کنید.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی گوش

از دیگر مواردی که از تشدید تورم و همچنین کبودی که آن هم از عوارض عمومی جراحی زیبایی گوش است جلوگیری می کند ، نحوه صحیح خوابیدن می باشد. بهترین وضعیت برای خوابیدن بعد از اتوپلاستی این است که به پشت و به حالت طاقباز بخوابید. در این وضعیت گوش ها تحت فشار قرار نگرفته و در نتیجه آسیب نمی بینند. همچنین زیر سر خود چند بالشت قرار دهید تا از سطح بدن تان بالاتر قرار بگیرد. این کار موجب می شود تا تورم و کبودی شدت نیابد.

فعالیت بدنی

انجام فعالیت های شدید منجر به افزایش گردش خون و در نتیجه شدت یافتن تورم می شود. از همین رو طی مدت زمانی که پزشک برای تان تعیین کرده است ورزش های طاقت فرسا انجام نداده، سرتان را به سمت پایین خم نکرده و اجسام سنگین را جابجا نکنید.

مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی

طبق توصیه های بهترین جراح گوش بابل نیاز است برای رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید. مصرف مواد مورد نظر موجب بروز اختلال در روند ترمیم بافت ها و کند شدن روند بهبودی می شود. از همین رو تا زمان دستیابی به سلامتی کامل از مصرف این مواد پرهیز نمایید.

تمیز نگهداشتن محل برش و جراحت ها

محل بخیه های گوش باید روزانه تمیز شوند ؛ بدین ترتیب لازم است با استفاده از هیدروژن پراکسید آلودگی های آن ناحیه را برطرف کنید. سپس مقدار زیادی وازلین یا پماد باسیتراسین بر روی برش ها اعمال نمایید. زیرا بخیه های پشت گوش جذبی هستند و چرب نگه داشتن آن ها پروسه جذب را سرعت می بخشد. این عمل را باید در طول روز ، 3 مرتبه انجام دهید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش در زمینه هد بند

پس از برداشتن پانسمان از روی گوش ها ، جراح توصیه می کند که به مدت 2 هفته ، از هدبند استفاده نمایید ؛ بویژه شب ها و هنگام خواب. این عمل به ثابت ماندن گوش ها و قرارگیری آن ها در محل صحیح کمک می کند. علاوه بر این ، در طول خواب ، مانع تکان خوردن یا مالش گوش ها بر روی بالش می شود.

 

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

 

استحمام

یک روز پس از عمل زیبایی گوش، می توانید به حمام بروید. توصیه می شود تا یک هفته ، سر خود را با شامپو شستشو ندهید یا حداقل از شوینده های ملایم مانند شامپو بچه استفاده نمایید. بهتر است در این مدت نیز مستقیم زیر دوش یا فشار زیاد آب قرار نگیرید. در صورت امکان در وان حمام کنید.

ورم بعد از اتوپلاستی

شدت ورم گوش بعد از جراحی کردن گوش ، میان افراد مختلف ، متفاوت است. به طور معمول در 3 الی 4 روز اول ، شاهد بیشترین میزان ورم خواهید بود. پس از آن ، طی 2 الی 3 هفته بعد از جراحی ، میزان بیشتری از تورم ایجاد شده ، بهبود می یابد. جهت به حداقل رساندن ورم گوش و رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی گوش ، باید به مدت 3 هفته ، موقع خواب ، سر خود را بالاتر از بدنتان قرار دهید. در این بازه زمانی نیز بایستی از خم شدن و حمل یا کشیدن اجسام سنگین اجتناب کنید.

لمس و مالش گوش ها

در دوره نقاهت ، به هیچ عنوان گوش ها و محل بخیه ها را لمس نکرده و مالش ندهید. در محل جراحت ها ، تا کسب بهبودی کامل کمی سوزش و خارش احساس می شود و شما را به لمس آن ناحیه تحریک می کند. تأکید می شود که از انجام این امر بپرهیزید ؛ زیرا ممکن است به بروز عارضه هایی همچون عفونت منجر شود یا به بخیه ها آسیب وارد کند.

خروج ترشح از گوش و مراقبت های بعد از جراحی گوش

در هفته اول ، امکان دارد ترشحاتی غلیظ و تیره رنگ از گوش خارج شود. البته میزان ترشح کم بوده و بروز آن امری طبیعی است. در صورت خروج ترشح ، ناحیه بیرونی گوش را با استفاده از گوش پاک کن و محلول هیدروژن پراکسید ، به آرامی تمیز نمایید. احتیاط کنید که گوش پاک کن به کانال داخلی گوش وارد نشود. در صورت بیش از حد بودن میزان ترشح ، فوراً با پزشک خود تماس حاصل فرمایید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی گوش چیست؟

  • بعد از اتمام جراحی، پزشک اقدام به گذاشتن پانسمان بر روی گوش ها می کند. طی 14 روز ابتدایی استفاده از پانسمان باید همیشگی و بعد از آن بهتر است شب ها بر روی گوش ها قرار بگیرد.
  • از لباس های دکمه دار استفاده کنید.
  • از قرار گرفتن تحت نور مستقیم خورشید به طور طولانی مدت خودداری نمایید و غیره.