نکات و مراقبت های بعد از جراحی گوش

مراقبت های بعد از جراحی گوش نکات و دستورالعمل هایی هستند که رعایت آن ها بعد از انجام این جراحی زیبایی که در اصطلاح اتوپلاستی نامیده می شود ضروری است. زیرا تاثیر بسیار زیادی در کسب نتایج رضایت بخش داشته و علاوه بر کاهش احتمال بروز عوارض جدی، منجر به کوتاه شدن دوران نقاهت بعد از جراحی نیز دارد. ( جراحی زیبایی گوش )

با توجه به اهمیت بسیار زیاد این نکات مراقبتی به تعدادی از مهم ترین آن ها در ذیل اشاره کرده ایم. سعی کنید این نکات را به دقت رعایت کرده و به هیچ عنوان در انجام آن ها کوتاهی نکنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 

تغذیه بعد از جراحی گوش

  • طی روزهای ابتدایی از غذاهای آبکی و نرم همچون فرنی و سوپ استفاده کنید. میوه، سبزیجات و غذاهای سفتی همچون ته دیگ و هویج نخورید. خوردن و هضم مواد غذایی سفت نیازمند جویدن بسیار است. از طرفی چون قسمت انتهایی فک به گوش ها اتصال دارد حرکت شدید و زیاد فک می تواند منجر به ایجاد فشار در گوش ها و تشدید تورم موجود در آن ها شود.
  • به منظور جلوگیری از شدت گرفتن تورم موجود در گوش ها از خوردن غذاهایی که در پخت آن ها از نمک و ادویه زیادی بهره گرفته شده است بپرهیزید.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی گوش

از دیگر مواردی که از تشدید تورم و همچنین کبودی که آن هم از عوارض عمومی جراحی زیبایی گوش است جلوگیری می کند نحوه صحیح خوابیدن می باشد.

بهترین وضعیت برای خوابیدن بعد از اتوپلاستی این است که به پشت و به حالت طاقباز بخوابید. در این وضعیت گوش ها تحت فشار قرار نگرفته و در نتیجه آسیب نمی بینند.

همچنین زیر سر خود چند بالشت قرار دهید تا از سطح بدن تان بالاتر قرار بگیرد. این کار موجب می شود تا تورم و کبودی شدت نیابد.

مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی بعد از جراحی گوش

مصرف مواد مورد نظر موجب بروز اختلال در روند ترمیم بافت ها و کند شدن روند بهبودی می شود. از همین رو تا زمان دستیابی به سلامتی کامل از مصرف این مواد پرهیز نمایید.

فعالیت بعد از جراحی گوش

انجام فعالیت های شدید منجر به افزایش گردش خون و در نتیجه شدت یافتن تورم می شود. از همین رو طی مدت زمانی که پزشک برای تان تعیین کرده است ورزش های طاقت فرسا انجام نداده، سرتان را به سمت پایین خم نکرده و اجسام سنگین را جابجا نکنید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی گوش چیست؟

  • بعد از اتمام جراحی، پزشک اقدام به گذاشتن پانسمان بر روی گوش ها می کند. طی 14 روز ابتدایی استفاده از پانسمان باید همیشگی و بعد از آن بهتر است شب ها بر روی گوش ها قرار بگیرد.
  • از لباس های دکمه دار استفاده کنید.
  • از قرار گرفتن تحت نور مستقیم خورشید به طور طولانی مدت خودداری نمایید و غیره.