بسیاری از بیماران دچار این باور اشتباه هستند که انتخاب یک جراح  خوب و ماهر به تنهایی مطلوب بودن نتیجه جراحی بینی را تضمین خواهد کرد در صورتی که چنین نیست. تاثیر بسیار زیاد میزان تبحر و تجرب جراح بر نتیجه جراحی بر کسی پوشیده نیست اما افراد برای دستیابی به یک نتیجه درخشان باید یکسری دستورالعمل ها و نکات مربوط به مراقبت های بعد از جراحی بینی را رعایت کنند. رعایت و انجام این نکات همچنین موجب بهتر سپری شدن دوران نقاهت و بهبودی فرد و جلوگیری از بروز عوارض حاد بعد از جراحی می شود. در ذیل به تعدادی از مهم ترین نکات مراقبتی که افراد ملزم به رعایت آن ها هستند اشاره کرده ایم.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

تغذیه بعد از جراحی

مهم ترین نکته در مراقبت های بعد از جراحی بینی تغذیه و داشتن رژیم غذایی درست می باشد که در ادامه به آن می پردازیم:

 • از خوردن و آشامیدن به مدت 4 ساعت پرهیز نموده و بعد از این مدت زمان فقط کمی آبمیوه طبیعی و تازه یا آب بنوشید.
 • برای شروع از غذاهای نرم و آبکی مانند فرنی استفاده کرده و به هیچ عنوان غذاهای سفت همچون ته دیگ نخورید.
 • از مصرف غذاهایی که حاوی مقدار زیادی نمک و ادویه هستند بپرهیزید زیرا امکان تشدید تورم در صورت مصرف آن ها وجود دارد.
 • احتمال بروز یبوست در هفته های اول بعد از جراحی وجود دارد از همین رو توصیه دکتر علی توسلی ، جراح بینی بابل به بیماران این است که در این مدت زمان از میوه جات، سبزیجات و به طور کلی مواد غذایی حاوی فیبر فراوان استفاده کنند.

استفاده از کمپرس بعد از عمل

استفاده از کمپرس به خصوص کمپرس سرد یا ژل یخ یکی از نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی است که افراد به هیچ عنوان نباید آن را پشت گوش بیاندازند زیرا تاثیر بسزایی در جلوگیری از تشدید تورم و کبودی و ایجاد تسریع در روند بهبودی این عوارض دارد. هر 2 ساعت یکبار و هر بار به مدت 20 دقیقه کمپرس سرد را بر روی کبودی ها و نواحی دارای تورم گذاشته و این کار را 3 روز انجام دهید. بعد از گذشت 3 روز همین کار را با کمپرس گرم انجام دهید.

خوابیدن بعد از جراحی

یکی دیگر از نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی که افراد باید به آن توجه داشته باشند استراحت می باشد. برای اینکه تنفس بعد از جراحی راحت صورت گرفته و بینی تحت فشار قرار نگیرد لازم است تا فرد به حالت طاقباز و به پشت بخوابد. همچنین توصیه پزشکان این است که افراد زیر سر خود چند بالشت بگذارند زیرا این کار از تشدید تورم و همچنین ایجاد لخته خون پیشگیری می کند.

دیگر نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی  عبارتنداز :

به مدت 24 ساعت بعد از جراحی استراحت مطلق داشته و بعد از این کار انجام فعالیت های شخصی خود را از سر بگیرید.

 1. از استراحت مطلق و انداختن سر به سمت پایین خودداری کنید.
 2. طی مدت زمان تعیین شده توسط جراح حتماً بر روی بینی خود چسب بزنید.
 3. داروهایی که برای تان تجویز شده است را طبق دستور مصرف استفاده کنید.
 4. تا حد ممکن از خندیدن اجتناب نموده، موقع عطسه و سرفه دهان تان را باز کنید.
 5. به مدت 2 ماه از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز نمایید و غیره.

 

 

در دوران نقاهت و انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی چه چیزی در انتظارتان می باشد؟

کبودی بعد از جراحی ، امری کاملا طبیعی است و کاهش کبودی به زمان نیاز دارد که حدود 2 هفته به طور تقریبی برطرف خواهد شد.
در روزهای ابتدایی بهتر است از اعمال لوازم آرایشی بر روی پوست تان خودداری کنید. زمانی که می خواهید به محل کارتان بازگردید و هنوز کبودی هایی روی پوست تان باقی است، می توانید از لوازم آرایش برای پوشش دهی کبودی ها استفاده کنید. تا چند هفته پس از پروسه نباید مستقیماً روی بینی خود عینک بزنید، به خصوص اگر شکستگی استخوان بینی داشته باشید. بهتر است در ماه اول پس از عمل از لنزهای تماسی به جای عینک استفاده کنید. می‌توانید از یک آتل متحرک برای پراکنده کردن وزن عینک در این مدت استفاده کنید. توصیه می شود در چند روز ایتدایی پس از رینوپلاستی دوش نگیرید.

اما در صورت نیاز روز بعد از جراحی به شرط آن که سر خود را خم نکنید و آتل یا گچ بینی تان خیس نشود، دوش کوتاهی بگیرید.همچنین باید به جای آب داغ از آب گرم استفاده کنید، زیرا بخار آب، احتمال تورم را افزایش می دهد. دکتر توصیه می کند حداقل سه تا شش هفته پس از عمل، از انجام هر گونه فعالیت ورزش خودداری کنید. از اصابت هرگونه ضربه بینی خود مراقبت کنید. برای مدتی از ورزش هایی پربرخورد و ضربه ای مانند فوتبال و بوکس اجتناب کنید. شنا کردن تا بهبودی کامل ممنوع می باشد. هر روز پیاده روی انجام دهید. به دلیل تورم بافت های داخلی بینی بعد از عمل، حس بویایی در طول دوره نقاهت به طور موقت کاهش می یابد. پس از چند هفته، با کاهش تورم، حس بویایی شما به حالت عادی باز می گردد.

ماسک زدن بعد از جراحی

یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی در دوره پاندمی کرونا ماسک زدن بر روی بینی می باشد. از آنجایی که تمامی افراد به منظور پیشگیری از ابتلا به این ویروس ملزم به زدن ماسک می باشند، باید نکاتی را در رابطه با این موضوع بیان کرد. در طول هفته های ابتدایی بعد از جراحی برای مراقبت بیشتر بهتر است بیشتر وقت خود را در منزل سپری نمایید تا احتیاجی به ماسک زدن نداشته باشید.

زمانی که آماده خروج از منزل شدید و خواستید از ماسک استفاده کنید، حتما از ماسکی استفاده نمایید که بسیار نرم و لطیف بوده و هیچ فشاری به صورت شما وارد نمی کند. البته در این بین لازم است بدانید در زمان قرار دادن و برداشتن ماسک، در هفته های ابتدایی بعد از جراحی بسیار دقت نمایید و به آرامی عمل کنید.

 

 

برقراری رابطه جنسی پس از انجام جراحی

یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که از پزشکان و متخصصان برای رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی پرسیده می شود این است که چه زمانی می توان شروع به انجام فعالیت های جنسی کرد؟ آیا برقراری رابطه جنسی در هفته های ابتدایی مشکل ساز می باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که بیشتر پزشکان و متخصصان توصیه می کنند که برای از سر گیری و شروع مجدد روابط جنسی بهتر است 10 الی 20 روز صبر نمایید.

پس از آن در رابطه با این موضوع با پزشک خود مشورت کنید چرا که جراح شما تنها کسی است که از وضعیت جسمانی و سلامتی شما آگاه می باشد. افراد باید همواره این نکته را به خاطر داشته باشند که از هر گونه موقعیتی که موجب اصابت ضربه به بینی می شود دوری نمایید. از همین رو بهتر است در زمان برقراری رابطه جنسی شریک جسیتان مراقب باشد تا صدمه ای به بینی شما وارد نکند.

سایر نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • از آنجایی که حس بویایی و چشایی به هم مرتبط هستند، توانایی چشایی شما نیز ممکن است به طور موقت در طول دوره نقاهت پس از پروسه  تغییر کند. با کاهش تورم، حس چشایی شما نیز به حالت عادی باز می گردد.
 • از خم شدن و برداشتن وسایل سنگین در دوران نقاهت خودداری کنید.
 • روی صورت خود نخوابید؛ زیرا باعث صدمه به بینی تان می شوید.
 • برای تسکین درد از داروهای مسکن تجویز شده در مقدار و ساعت مشخص مصرف نمایید. در صورتی که ناراحی معده دارید، داروهای مسکن را بعد از وعده های غذایی استفاده کنید.
 • برای کاهش درد از دو یا سه مسکن به طور هم زمان نمی توانید مصرف کنید و عوارض خطرناکی می تواند به همراه داشته باشد.
 • پانسمان زیر سوراخ های بینی را هر 24 ساعت تعویض کنید.
 • بعد از برداشتن گچ یا آتل، بینی خود را با اسپری یا سرم های نمکی شستشو دهید.
 • از لباس هایی که برای پوشیدن روی سر یا صورت خود باید بکشید پرهیز کنید. بهتر است از لباس هایی که دکمه یا زیپ دارند استفاده کنید.
 • انجام هرگونه رابطه جنسی حداقل تا هفته اول پس از آن ممنوع می باشد.
 • اکثر جراحان توصیه می کنند، حداقل یک هفته از دمیدن در بینی تان خودداری کنید.