جراحی زیبایی بینی که در اصطلاح به آن رینوپلاستی گفته می شود از جمله کارآمدترین و محبوب ترین روش های جراحی است که جنسیت و سن و سال نمی شناسد و سالانه هزاران نفر برای انجام آن به جراحان زیبایی مراجعه می کنند. در ذیل در رابطه با جراحی بینی توضیحات جامعی را خدمت تان ارائه کرده ایم.

 

 

بینی را می توان مهم ترین جزء صورت دانست زیرا در جذابیت و زیبایی فرد تاثیر مستقیم دارد. وجود جزئی ترین نقص در بینی سریعاً به چشم می آید زیرا عضو برجسته و مرکزی صورت می باشد. عمل بینی بهترین راهکار برای برطرف کردن مشکلات ظاهری آن بوده و یک بینی خوش فرم تر را برای افراد به ارمغان می آورد. البته باید بگوییم که جراحی زیبایی بینی علاوه بر برطرف کردن نواقص ظاهری بینی ، مشکلات عملکردی آن را نیز از بین برده و برخی مشکلات تنفسی را نیز بهبود می بخشد. این نواقص ممکن است به طور ژنتیکی و از بدو تولد در فرد وجود داشته یا ناشی از آسیب هایی همچون شکستگی در اثر سوانحی همچون تصادف باشد.

جراحی زیبایی بینی

انواع بینی

بینی افراد را با توجه به ویژگی های ساختاری آن ها به دو نوع ذیل تقسیم می نمایند:

 • بینی استخوانی : این نوع بینی ها از نظر ظاهری معمولاً دارای قوز بوده و به اصطلاح عقابی هستند. ساختار غضروفی-استخوانی بینی های استخوانی از استحکام زیادی برخوردار بوده و پوست آن ها نازک می باشد که تمامی این عوامل موجب می شود تا دست جراح برای ایجاد تغییرات لازم بازتر بوده و نتیجه به مراتب از بینی های گوشتی رضایت بخش تر باشد.
 • بینی گوشتی : پوست این نوع بینی برخلاف بینی های استخوانی ضخامت زیادی داشته و دارای غدد چربی فعال است. همچنین ساختار آن مستحکم نبوده و از بافت های چربی زیرپوستی زیادی برخوردار است. جراحی دماغ های گوشتی به طور معمول سخت تر از بینی های استخوانی بوده و پزشک باید از مهارت لازم برای جراحی آن ها برخوردار باشد.

 

 

فرم بینی بعد از جراحی زیبایی بینی

بینی ها را با توجه به نوع آن ها، سلیقه فرد، جنسیت او و ویژگی های ظاهری اش می توان به دو فرم ذیل جراحی کرد:

 1. بینی طبیعی : هدف از جراحی به این فرم، برطرف کردن ایرادات بینی به طبیعی ترین شکل ممکن است به نحوی که دیگران با دیدن افراد متوجه جراحی آن ها نشوند. این نوع از بینی قوس نداشته، نوک آن سربالا نمی شود و سایز خیلی کوچکی ندارد.
 2. بینی فانتزی : این نوع بینی نه تنها دارای قوس زیاد است بلکه نوک سربالایی داشته و سایز آن نیز کوچک می باشد. بینی فانتزی برای خانم ها مناسب تر از آقایان بوده و نکته مهم در رابطه با آن این است که بینی های گوشتی را نمی توان به این فرم جراحی کرد.

عوارض ناشی از جراحی زیبایی بینی

چنانچه برای انجام این عمل زیبایی به یک پزشک خوب و مجرب مراجعه کنید جز درد، تورم و کبودی که عوارض شایع و عمومی جراحی هستند عوارض خاصی در شما بروز نخواهد کرد. میزان و شدت این عوارض به عوامل مختلفی همچون نوع بینی، میزان ایرادات موجود در آن و ویژگی های بدنی هر فرد بستگی داشته و مدت زمان برطرف شدن کامل آن ها نیز در افراد مختلف متفاوت می باشد. به طور مثال تورم بینی های استخوانی سریع تر از بینی های نوع دیگر رفع می شود.

بیشترین میزان نارضایتی ها در رابطه با جراحی زیبایی بینی به فرم بینی بعد از عمل و تغییرات ایجاد شده در آن مربوط می شود که اگر پزشک به طور کامل با آناتومی بینی آشنا بوده و بر تکنیک های جراحی مسلط باشد احتمال بروز چنین نارضایتی هایی به حداقل خواهد رسید. البته نباید از این نکته غافل شد که در برخی موارد تغییرات حاصل شده بسیار تاثیرگذار و بی نقص هستند ولی افراد به دلیل ابتلا به مشکلاتی همچون وسواس یا داشتن توقعات نامعقول از نتیجه رضایت ندارند.

 

جراحی زیبایی بینی

 

افراد باید توجه داشته باشند که نتیجه جراحی جدا از توانمندی و مهارت جراح به فاکتورهای دیگری که در ذیل به تعدادی از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم نیز بستگی دارد:

 • میزان تناسب و توازن بینی با سایر اجزای صورت
 • استخوانی یا گوشتی بودن بینی
 • جنس پوست و میزان انعطاف پذیری آن
 • وجود مشکلات ساختاری همچون عدم تقارن سوراخ ها یا انحراف تیغه بینی
 • تصور ذهنی فرد از چهره خود و انتظارات او از تاثیر عمل بینی بر زیبایی صورت

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی

از جمله مواردی که تاثیر بسیار زیادی بر مطلوب بودن نتیجه به دست آمده از این جراحی زیبایی دارد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • بهتر است 24 ساعت ابتدایی بعد از جراحی را به استراحت مطلق اختصاص داده و پس از این مدت زمان انجام امور شخصی تان را از سر بگیرید.
 • به هیچ عنوان به مدت طولانی استراحت مطلق نداشته باشید زیرا این کار علاوه بر بروز مشکل یبوست در شما ممکن است موجب لخته شدن خون در پاهای تان نیز شود.
 • از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین و خم کردن سرتان به سمت پایین جداً بپرهیزید؛ خم کردن سر به سمت پایین منجر به افزایش گردش خون در ناحیه سر و صورت و به دنبال آن تشدید تورم بینی در شما می شود.
 • به مدت 4 ساعت اقدام به مصرف هیچگونه ماده غذایی و نوشیدنی نکنید زیرا در این مدت زمان به دلیل تحت تاثیر قرار داشتن بدن تحت ماده بیهوشی، ممکن است وارد شدن غذا و مایعات به معده موجب بروز حالت تهوع و استفراغ در شما شود.
 • نوشیدن آب و آبمیوه های طبیعی بعد از 4 ساعت مانعی ندارد.
 • به هیچ عنوان طی روزهای ابتدایی از غذا و میوه جات سفت استفاده نکنید در غیر اینصورت ممکن است نتیجه جراحی تحت تاثیر قرار گرفته و تورم ناشی از جراحی تشدید شود.

 

 

دیگر مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی عبارتند از:

 • مصرف موادغذایی حاوی فیبر فراوان همچون سبزیجات، میوه جات، ماهی و میگو را در رژیم غذایی خود افزایش داده و در عوض مصرف نمک و مواد غذایی حاوی ادویه زیاد را به حداقل برسانید.
 • استفاده از چسب بینی را به هیچ عنوان پشت گوش نیاندازید زیرا زدن چسب بر روی بینی تاثیر زیادی در هرچه بهتر فرم گرفتن بینی و هرچه سریع تر فروکش کردن تورم ناشی از جراحی دارد.
 • به مدت 2 هفته اقدام به برقراری رابطه زناشویی نکنید زیرا این کار با ترشح هورمون هیجان در فرد همراه بوده و در تشدید تورم بینی موثر است. بعد از گذشت 14 روز نیز در موقعیت هایی رابطه جنسی  برقرار کنید که سر و صورت تان در معرض فشار و آسیب قرار نداشته باشد.
 • سعی کنید به مدت حداقل یک ماه به طور شدید نخندید زیرا با این کار ممکن است بخیه های بینی تان زودتر از موعد باز شده و نتیجه جراحی تحت تاثیر قرار بگیرد.
 • هنگام استراحت کردن و دراز کشیدن زیر سرتان دو بالشت قرار دهید؛ با این کار تنفس بهتر و راحت تر انجام شده و ورم بینی سریع تر فروکش می نماید و غیره.