عمل جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی به دلیل ویژگی های ساختاری اش نسبت به جراحی بینی های گوشتی آسان و ساده تر بوده و نتایج آن نیز به مراتب رضایت بخش تر است.( جراحی زیبایی بینی )

نازک بودن پوست بینی اولین مشخصه بینی های استخوانی است که تاثیر بسزایی در مطلوب بودن نتیجه به دست آمده از جراحی دارد؛ البته باید این نکته را متذکر شویم که بیش از حد نازک بودن پوست بینی نیز مشکل ساز بوده و جراح را به دردسر خواهد انداخت زیرا تمامی ایرادات و بی نظمی های موجود در ساختار بینی با نازک بودن پوست نمایان خواهد شد. به همین دلیل جراح باید ظرافت بسیار زیادی در جراحی اینگونه بینی ها به خرج داده و دقت بسیار زیادی صرف کند.

به بیان دیگر چنانچه ساختمان هرمی شکل بینی دارای پوست نازک و همچنین اسکلت غضروفی-استخوانی مستحکم باشد بینی استخوانی خواهد بود.

 

جراحی بینی استخوانی

 

علل قوز و برآمدگی بینی

یکی دیگر از مشخصه هایی که تقریباً در همه بینی های استخوانی وجود دارد، وجود قوز یا برآمدگی بر روی پل بینی می باشد که می تواند بنا به دلایل مختلفی به وجود آمده باشد. در ذیل به این علل اشاره کرده ایم:

  • عوامل ارثی

بینی استخوانی و غضروفی دارای قوز، ممکن است به صورت مادرزادی در فرد وجود داشته و به بیان دیگر به طور ژنتیکی به او به ارث رسیده باشد. در چنین مواردی بزرگی و بیشتر ایرادات موجود در بینی با رسیدن به سن بلوغ نمایان خواهند شد.

  • عوامل محیطی

امکان دارد بینی بر اثر ضربه و عوامل مختلفی همچون تصادف و ضربه در ورزش دچار آسیب شده و بر روی آن قوز ایجاد شده باشد. همچنین این آسیب ها می تواند موجب شکستگی بینی شده و مشکلات تنفسی بسیاری را برای فرد به دنبال داشته باشد.

ساختار بینی استخوانی

بینی به طور کلی از 3 لایه اصلی ذیل تشکیل شده است:

  1. لایه اول لایه ای ظریف و عضلانی است که به قسمت تحتانی خود متصل است.
  2. لایه دوم ساختار و اسکلت استخوانی-غضروفی بینی می باشد.
  3. لایه سوم لایه ای پوشاننده از جنس مخاط و پوست است و در قسمت درونی بینی قرار دارد.

بینی ها بر اساس ضخامت پوست، نوع غضروف و بافت بینی به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می شوند. همانطور که در فوق گفتیم پوست بینی های استخوانی برخلاف بینی های گوشتی نازک بوده، استخوان ها و غضروف های آن محکم می باشد.

 

جراحی بینی استخوانی

 

فرم بینی استخوانی بعد از جراحی

با توجه به ویژگی های منحصر به فرد و ایده آل بینی های استخوانی می توان آن ها را به مدل های متفاوتی نظیر طبیعی، نیمه فانتزی و فانتزی جراحی کرد و نتایج بسیار ایده آلی دریافت نمود زیرا تغییرات بسیاری را می توان بر روی این نوع بینی ها اعمال کرد.

جراحی بینی استخوانی فانتزی

برخی از افراد جامعه جراحی بینی فانتزی را با نام جراحی زیبایی بینی عروسکی می شناسند. این فرم از بینی نوک سربالایی داشته، بر روی پل آن قوس وجود دارد و اندازه اش کوچک می باشد.

زاویه ایجاد شده بین لب و بینی بعد از جراحی به طور معمول 105 درجه بوده و تا 115 درجه نیز می تواند باشد.

جراحی بینی استخوانی طبیعی

در جراحی بینی به فرم طبیعی بر روی پل بینی قوسی ایجاد نمی گردد، نوک آن سربالا نشده و بینی خیلی کوچک نمی شود.

در واقع هدف از جراحی بینی به این فرم، رفع نواقص بینی به طبیعی ترین شکل ممکن است به طوری که حتی الامکان افراد با دیدن اشخاص متوجه جراحی بینی شان نشوند.

این فرم از بینی برای افرادی که طرفدار طبیعی بودن صورت، آقایان و افرادی که فاصله لب و بینی شان زیاد است ایده آل ترین فرم ممکن می باشد.

جراحی بینی استخوانی نیمه فانتزی

این فرم از بینی چیزی میان فرم طبیعی و فرم فانتزی است، در واقع حد وسط آن ها می باشد.

به طور مثال این فرم از بینی همچون بینی طبیعی فاقد قوس نبوده و از طرفی قوس آن زیاد و به اندازه بینی های فانتزی نیز نیست.

 

جراحی بینی استخوانی

 

تمیز کردن بینی

بعد از بازگشت از بیمارستان به منزل می توانید با بهره گیری از گوش پاک کنی که به هیدروژن پراکسید یا همان آب اکسیژنه آغشته است اقدام به تمیز کردن قسمت بیرونی بینی نمایید. نکته ای که در این رابطه باید بسیار به آن دقت شود این است که این کار تا حد ممکن با ملایمت و به آرامی صورت بگیرد.

بعد از اینکه پانسمان از روی بینی برداشته شد بینی باید روزی دوبار و به منظور پاک کردن چربی های ترشح شده توسط پوست پاک شود. دلیل اهمیت این کار این است که ورم بینی در صورت باقی ماندن چربی به روی پوست برای مدت زمان طولانی تری در بینی وجود خواهد داشت.

به هیچ عنوان در حین انجام این کار نیز نباید به بینی فشار وارد نشود؛ وارد کردن فشار به بینی می تواند منجر به تغییر حالت آن گردد.

بسیاری از بخیه های بینی که قابل جذب هستند در حین تمیز کردن بینی از بین رفته و حل می شوند که این اتفاق به طور معمول به طور همزمان با بهبودی محل برش می افتد.

بعد از گذشت 7 روز می توانید بینی خود را آبکشی نمایید؛ توصیه برخی جراحان برای هرچه تمیزتر نگاه داشتن بینی این است که برای شستشوی آن از محلول آب نمک استفاده شود.

اسپری سالین از دیگر مواردی است که پزشک آن را برای تمیز کردن بینی برای بیمار تجویز می کند. اسپری سالین دارای محفظه ای از جنس پلاستیک است که از طریق یکی از پره های بینی، جریان کم فشار آب را به درون بینی فرستاده و آب از دیگر سوراخ بینی به بیرون می رود.

از سرگیری فعالیت های بدنی

با در نظر گرفتن ملاحظات و نکات مراقبتی بعد از عمل جراحی بینی و بعد از گذشت 14 روز می توانید انجام فعالیت ها و ورزش های سبک را از سر بگیرید.

توصیه دکتر علی توسلی ، جراح بینی بابل به بیماران خود این است که انجام ورزش های قدرتی و دویدن را به حدود 4 هفته پس از جراحی موکول نمایند. همچنین در این مدت زمان باید از انجام ورزش هایی همچون شنای قدرتی و ژیمناستیک نیز پرهیز نمایید.

انجام ورزش هایی همچون بسکتبال، غواصی و راکت بال نیز به مدت 2 ماه بعد از جراحی ممنوع می باشد.

بعد از حدود 10 روز از رینوپلاستی می توانید با استفاده از پایین تنه خود وزنه بلند کنید این در حالی است که نباید به مدت 3 هفته بعد از انجام این جراحی زیبایی اقدام به بلند کردن وزنه با بالاتنه خود کنید.

هزینه جراحی بینی استخوانی

تعیین هزینه دقیق پیش از معاینه فرد امکان پذیر نیست زیرا برآورد هزینه دقیق با توجه به فاکتورهای متعددی همچون میزان ایرادات بینی، هزینه بیمارستان، داروها، هزینه آزمایشات، عکسبرداری ها و غیره برآورد می شود.

برای آگاهی از هزینه دقیق جراحی بینی خود می توانید به مطب دکتر علی توسلی ، جراح بینی بابل مراجعه نموده و توسط ایشان تحت معاینه و بررسی قرار بگیرید.