زمانی که حرف از جراحی بینی به میان می آید تصور اکثر افراد به طرف جراحی زیبایی می رود در صورتی که تنها کاربرد آن در زمینه زیبایی نبوده و این عمل جراحی در بسیاری از موارد برای بهبود عملکرد بینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد؛ جراحان بینی به کرات با افرادی مواجه می شوند که با ظاهر بینی خود هیچ مشکلی نداشته و تنها خواستار رفع مشکلاتی که در عملکرد صحیح بینی شان اختلال ایجاد کرده است می باشند. یکی از شایع ترین این مشکلات انحراف تیغه میانی بینی یا همان سپتوم می باشد که می توان با انجام جراحی انحراف بینی آن را درمان کرد.

جراحی انحراف بینی

انحراف بینی چیست؟

قبل از پرداختن به جراحی انحراف بینی باید بدانیم اصلا انحراف بینی چیست و به چه دلیل به وجود می آید؟ انحراف دماغ در واقع اختلالی است که در اثر جابجا شدن دیواره نازکی که میان دو سوراخ بینی قرار داشته و در اصطلاح سپتوم نامیده می شود بروز می نماید. هنگامی که سپتوم به میزان زیادی به یک طرف کج و مایل گردد یکی از سوراخ های بینی از دیگری بزرگ تر شده و بینی با توجه به میزان این انحراف ممکن است گرفته شده، جریان هوا در آن کاهش یافته و فرد دچار مشکلات تنفسی گردد. همچنین در صورت کج بودن سپتوم ممکن است تخلیه بینی با اختلال مواجه شود که این امر میزان آبریزش در پشت بینی و عفونت را افزایش می دهد. از جمله شایع ترین دلایل انحراف بینی می توان به وراثت و ژنتیک اشاره نمود.

جراحی انحراف بینی

مشکل انحراف بینی تنها با عمل جراحی که سپتوپلاستی نامیده می شود قابل درمان است. پزشک در این جراحی درمانی با استفاده از تکنیک های خاصی اقدام به صاف نمودن تیغه منحرف شده بینی می کند که این امر منجر به بازتر شدن راه جریان هوا و در نتیجه تنفس راحت تر فرد می شود. افراد باید توجه داشته باشند که این جراحی هیچگونه تغییری در ظاهر بینی ایجاد نکرده و تنها هدف از انجام آن، رفع مشکلات موجود در عملکرد بینی می باشد.

 

مزایای جراحی انحراف بینی چیست؟

از جمله مزایایی که این عمل جراحی دارد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • کیفیت بهتر خواب : این عمل جراحی علاوه بر بهبود تنفس در بیداری موجب از بین بردن آپنه خواب و خروپف در طول شب می شود و به طور کلی خواب بهتری را برای بیمار به ارمغان می آورد.
  • بهبود تنفس : با باز شدن راه تنفس بدیهی است که نفس کشیدن فرد راحت تر و به طور کامل انجام می شود.
  • بهبود حس بویایی : برخی از بیماران به دلیل منحرف بودن سپتوم دچار فقدان حس چشایی و بویایی می شوند که احتمال بازگشت این حواس با عمل جراحی انحراف بینی بسیار بالا می باشد.
  • عفونت سینوسی کمتر : باز شدن مجرای بینی موجب می شود تا مخاط به طور عادی از سینوس ها تخلیه شوند.